ایمونوتراپی روش جدیدی برای درمان سرطان

ایمونوتراپی

فهرست مطالب

ایمونوتراپی چیست؟

ایمونوتراپی، که به عنوان ایمونوآنکولوژی نیز شناخته می شود، نوعی درمان سرطان است که از قدرت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری، کنترل و از بین بردن سرطان استفاده می کند. برخلاف روش های سنتی درمان سرطان مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی که سلول های سالم را نیز در کنار سلول های سرطانی از بین می برند، ایمونوتراپی سیستم ایمنی بدن را به طور خاص برای شناسایی و حمله به سلول های سرطانی آموزش می دهد.

ایمونوتراپی برای درمان سرطان

ایمونوتراپی نوعی درمان سرطان است که به سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند تا با سرطان مبارزه کند. سیستم ایمنی بدن به مبارزه با عفونت ها و سایر بیماری ها کمک می کند. از گلبول های سفید و اندام ها و بافت های سیستم لنفاوی تشکیل شده است.

سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی سلول های سرطانی را شناسایی و از بین می برد. با این حال، سلول های سرطانی می توانند مکانیسم هایی را برای فرار از سیستم ایمنی ایجاد کنند. ایمونوتراپی با استفاده از روش های مختلف به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا سلول های سرطانی را بهتر شناسایی و از بین ببرد.

ایمونوتراپی نوعی درمان بیولوژیکی است. بیولوژیک درمانی نوعی درمان است که از مواد ساخته شده از موجودات زنده برای درمان سرطان استفاده می کند. برای اطلاع از سرطان چیست کلیک کنید.

ایمونوتراپی چگونه در برابر سرطان عمل می کند؟

به عنوان بخشی از عملکرد طبیعی خود، سیستم ایمنی سلول‌های غیرطبیعی را شناسایی و از بین می‌برد و به احتمال زیاد از رشد بسیاری از سرطان‌ها جلوگیری یا مهار می‌کند. به عنوان مثال، گاهی اوقات سلول های ایمنی در داخل و اطراف تومورها یافت می شوند. این سلول ها که لنفوسیت های نفوذ کننده تومور یا TIL نامیده می شوند، نشانه ای از پاسخ سیستم ایمنی به تومور هستند. افرادی که تومورهایشان حاوی TIL است اغلب بهتر از افرادی که تومور آنها حاوی TIL نیست عمل می کنند.

حتی اگر سیستم ایمنی می تواند از رشد سرطان جلوگیری کند یا آن را کند کند، سلول های سرطانی راه هایی برای جلوگیری از تخریب توسط سیستم ایمنی دارند. به عنوان مثال، سلول های سرطانی ممکن است:

تغییرات ژنتیکی داشته باشید که آنها را برای سیستم ایمنی کمتر دیده شود.
روی سطح آنها پروتئین هایی وجود دارد که سلول های ایمنی را خاموش می کند.
سلول های طبیعی اطراف تومور را تغییر دهید تا در نحوه واکنش سیستم ایمنی به سلول های سرطانی اختلال ایجاد کنند.
ایمونوتراپی به سیستم ایمنی کمک می کند تا در برابر سرطان بهتر عمل کند.

انواع ایمونوتراپی

انواع ایمونوتراپی چیست؟

انواع مختلفی از ایمونوتراپی برای درمان سرطان استفاده می شود. این شامل:

انواع مختلفی از ایمونوتراپی وجود دارد که برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شوند. برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

مهارکننده های نقاط بازرسی ایمنی : این داروها پروتئین هایی را در سیستم ایمنی بدن که از حمله به سلول های سرطانی جلوگیری می کنند، مسدود می کنند. مهارکننده های نقاط بازرسی ایمنی برای درمان انواع مختلف سرطان از جمله ملانوما، سرطان ریه و سرطان کلیه استفاده می شوند.

درمانی با سلول های T گیرنده آنتی ژن کایمریک (CAR-T) : در این نوع درمان، سلول های T بیمار از بدن او خارج شده و در آزمایشگاه مهندسی ژنتیک می شوند تا گیرنده های CAR را روی سطح آنها ایجاد کنند. این گیرنده ها به سلول های T اجازه می دهند تا سلول های سرطانی با بیان آنتی ژن خاص را شناسایی و از بین ببرند. CAR-T برای درمان برخی از انواع لوسمی و لنفوم استفاده می شود.

واکسن های ضد سرطانی : این واکسن ها به سیستم ایمنی بدن آموزش می دهند تا سلول های سرطانی خاص را شناسایی و از بین ببرد. واکسن های ضد سرطانی برای درمان انواع مختلف سرطان از جمله سرطان پروستات، سرطان ریه و ملانوما استفاده می شوند.

 

مهارکننده‌های ایست بازرسی ایمنی، که داروهایی هستند که نقاط بازرسی ایمنی را مسدود می‌کنند. این نقاط بازرسی بخشی طبیعی از سیستم ایمنی بدن هستند و از قوی بودن پاسخ های ایمنی جلوگیری می کنند. این داروها با مسدود کردن آنها، به سلول های ایمنی اجازه می دهند تا با شدت بیشتری به سرطان پاسخ دهند.

درمان انتقال سلول T، که درمانی است که توانایی طبیعی سلول های T شما را برای مبارزه با سرطان افزایش می دهد. در این درمان، سلول های ایمنی از تومور شما گرفته می شود. آنهایی که بیشتر علیه سرطان شما فعال هستند، در آزمایشگاه انتخاب یا تغییر داده می‌شوند تا بهتر به سلول‌های سرطانی شما حمله کنند، در دسته‌های بزرگ رشد می‌کنند و از طریق یک سوزن در رگ به بدن شما بازگردانده می‌شوند.

درمان انتقال سلول T ممکن است به عنوان سلول درمانی، ایمونوتراپی پذیرفته یا سلول درمانی ایمنی نیز نامیده شود.

آنتی بادی های مونوکلونال، که پروتئین های سیستم ایمنی هستند که در آزمایشگاه ایجاد می شوند و برای اتصال به اهداف خاصی روی سلول های سرطانی طراحی شده اند. برخی از آنتی بادی‌های مونوکلونال سلول‌های سرطانی را علامت‌گذاری می‌کنند تا بهتر دیده شوند و توسط سیستم ایمنی از بین بروند. چنین آنتی بادی های مونوکلونال نوعی ایمونوتراپی هستند. آنتی بادی های مونوکلونال را می توان آنتی بادی های درمانی نیز نامید.

واکسن های درمانی، که با تقویت پاسخ سیستم ایمنی بدن شما به سلول های سرطانی، علیه سرطان کار می کنند. واکسن های درمانی با واکسن هایی که به پیشگیری از بیماری کمک می کنند متفاوت است.

تعدیل کننده های سیستم ایمنی، که پاسخ ایمنی بدن را در برابر سرطان افزایش می دهند. برخی از این عوامل بر بخش‌های خاصی از سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارند، در حالی که برخی دیگر به روشی کلی‌تر بر سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارند.

مزایای ایمونوتراپی

هدفمند بودن : ایمونوتراپی سلول های سرطانی را با دقت بیشتری هدف قرار می دهد و در نتیجه عوارض جانبی کمتری برای بیمار به همراه دارد.
موثر بودن : ایمونوتراپی می تواند در برخی از بیماران که به درمان های سنتی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی مقاوم هستند، موثر باشد.
ماندگاری : برخلاف برخی از درمان های دیگر سرطان، ایمونوتراپی می تواند اثر ماندگاری داشته باشد و به این معنی است که سرطان ممکن است برای مدت طولانی یا حتی برای همیشه عود نکند.

کدام سرطان ها با ایمونوتراپی درمان می شوند؟

داروهای ایمونوتراپی برای درمان بسیاری از انواع سرطان تایید شده اند. با این حال، ایمونوتراپی هنوز به اندازه جراحی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی مورد استفاده قرار نگرفته است. 

عوارض ایمونوتراپی چیست؟

ایمونوتراپی می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، که بسیاری از آنها زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی که برای مقابله با سرطان فعال شده است، علیه سلول ها و بافت های سالم بدن شما نیز عمل کند.

ایمونوتراپی چگونه انجام می شود؟

اشکال مختلف ایمونوتراپی ممکن است به روش های مختلف انجام شود. این شامل:

داخل وریدی (IV)
ایمونوتراپی مستقیماً وارد ورید می شود.
دهانی
ایمونوتراپی به صورت قرص یا کپسول است که می بلعید.
موضعی
ایمونوتراپی به صورت کرمی است که روی پوست می‌مالید. این نوع ایمونوتراپی را می توان برای سرطان پوست خیلی زود استفاده کرد.
داخل مثانه
ایمونوتراپی مستقیماً وارد مثانه می شود.

برای ایمونوتراپی کجا میروید؟

ممکن است ایمونوتراپی در مطب پزشک، کلینیک یا واحد سرپایی در بیمارستان دریافت کنید. سرپایی یعنی شب را در بیمارستان نمی گذرانید.

مزایای ایمونوتراپی

چند بار ایمونوتراپی دریافت می کنید؟

هر چند وقت یک‌بار و چه مدت ایمونوتراپی دریافت می‌کنید به موارد زیر بستگی دارد:

نوع سرطان شما و میزان پیشرفته بودن آن
نوع ایمونوتراپی که دریافت می کنید
چگونه بدن شما به درمان واکنش نشان می دهد
ممکن است هر روز، هفته یا ماه درمان داشته باشید. برخی از انواع ایمونوتراپی که به صورت چرخه ای انجام می شود. سیکل یک دوره درمان است که به دنبال آن یک دوره استراحت است. دوره استراحت به بدن شما فرصتی برای بهبودی، پاسخ به ایمونوتراپی و ساخت سلول های سالم جدید می دهد.

چگونه می توان تشخیص داد که ایمونوتراپی موثر است؟

شما اغلب به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. او شما را معاینه فیزیکی می کند و از شما می پرسد که چه احساسی دارید. شما آزمایش های پزشکی مانند آزمایش خون و انواع مختلف اسکن خواهید داشت. این آزمایش‌ها اندازه تومور شما را اندازه‌گیری می‌کنند و تغییراتی را در عملکرد خون شما بررسی می‌کنند.

درباره ایمونوتراپی

محققان بر روی چندین زمینه اصلی برای بهبود ایمنی درمانی تمرکز می کنند، از جمله:

یافتن راه حل برای مقاومت
محققان در حال آزمایش ترکیبی از مهارکننده‌های ایمون بازرسی و سایر انواع ایمونوتراپی، درمان هدفمند و پرتودرمانی برای غلبه بر مقاومت به ایمونوتراپی هستند.
یافتن راه هایی برای پیش بینی پاسخ به ایمونوتراپی
فقط بخش کوچکی از افرادی که ایمونوتراپی دریافت می کنند به درمان پاسخ می دهند. یافتن راه‌هایی برای پیش‌بینی اینکه کدام افراد به درمان پاسخ می‌دهند حوزه اصلی تحقیق است.
کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی فرار یا سرکوب سلول های سرطانی از پاسخ های ایمنی علیه آنها.
درک بهتر این که چگونه سلول های سرطانی در اطراف سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند، می تواند منجر به تولید داروهای جدیدی شود که این فرآیندها را مسدود می کنند.
چگونه عوارض درمان را با ایمونوتراپی کاهش دهیم.

دیگر روش های درمان سرطان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا