بهترین روش‌های جراحی سرطان و عوارض جانبی که باید بدانید

جراحی سرطان چیست؟

جراحی سرطان چیست؟

جراحی سرطان عمل یا روشی برای برداشتن تومور از بدن است. گاهی اوقات، برخی از بافت های سالم اطراف نیز برداشته می شود. این قدیمی ترین نوع درمان سرطان است و امروزه نیز برای درمان بسیاری از انواع سرطان به خوبی کار می کند.

دکتری که در جراحی سرطان تخصص دارد، انکولوژیست جراحی نامیده می شود. جراحی های سرطان ممکن است توسط انواع دیگری از پزشکان متخصص در سرطان یا سایر انواع جراحی نیز انجام شود.

هدف اصلی جراحی سرطان، حذف کامل یا بخشی از تومور است به‌نحوی که سلول‌های سرطانی به‌طور حداکثر ممکن از بین برود. این روش ممکن است به‌تنهایی یا همراه با سایر روش‌های درمانی مانند پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی استفاده شود. همچنین ممکن است برای موارد زیر نیاز به جراحی داشته باشید:

اگر سرطان دارید

جایی که سرطان در آن قرار دارد

اگر گسترش یافته باشد یا بر سایر اندام های بدن تأثیر بگذارد

جراحی را می توان در مطب پزشک، کلینیک، مرکز جراحی یا بیمارستان انجام داد. محل انجام جراحی بستگی به نوع جراحی و مدت زمان لازم برای بهبودی تحت مراقبت تیم مراقبت های بهداشتی خود دارد. اگر بعد از جراحی نیازی به مراقبت طولانی مدت ندارید، می توانید همان روز یا روز بعد به خانه بروید. به این عمل جراحی سرپایی یا جراحی سرپایی می گویند. اگر نیاز به مدت زمان بیشتری تحت نظر داشته باشید، ممکن است بیش از یک شب در بیمارستان بمانید. به این عمل جراحی بستری می گویند.

برای جراحی شما ممکن است نیاز به دارو برای جلوگیری از درد داشته باشید که بیهوشی نامیده می شود. انواع مختلفی از بیهوشی بسته به نوع و وسعت جراحی وجود دارد.

این مقاله در مورد اصول جراحی سرطان و انواع مختلف آن است. در مورد انجام جراحی سرطان و عوارض جانبی جراحی سرطان بیشتر بدانید.

انواع جراحی سرطان چیست؟

انواع جراحی سرطان چیست؟

جراحی می تواند به دلایل مختلف برای تشخیص سرطان یا درمان سرطان انجام پذیرد. ما در زیر انواع روش های درمان سرطان به روش جراحی را توضیح خواهیم داد.

جراحی سرطان سینه چگونه انجام میشود؟

جراحی سرطان پروستات یا پرتودرمانی سرطان پروستات

جراحی سرطان به روش تشخیص

بیوپسی راه اصلی برای تشخیص بسیاری از انواع سرطان است. انواع مختلفی از بیوپسی وجود دارد. در طول بیوپسی جراحی، پزشک یک برش کوچک برای برداشتن برخی از بافت ها ایجاد می کند. آنها ممکن است یک نمونه کوچک یا کل تومور را بگیرند. سایر انواع بیوپسی، از جمله آسپیراسیون با سوزن ظریف و بیوپسی با هدایت تصویر، به جای جراحی از سوزن استفاده می کنند.

پس از بیوپسی، آسیب شناس به بافت زیر میکروسکوپ نگاه می کند. پاتولوژیست پزشکی است که برای یافتن بیماری به سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های سرطانی نگاه می‌کند. آنها به انکولوژیست شما می گویند که گزارش پاتولوژی چه چیزی را نشان می دهد.

جراحی سرطان به روش مرحله بندی

جراحان جراحی مرحله‌بندی را انجام می‌دهند تا بفهمند تومور چقدر بزرگ است، اگر گسترش یافته است، بهترین روش را انتخاب کنند. پزشک ممکن است کل تومور را بردارد یا نمونه برداری کند. آنها همچنین ممکن است برخی از غدد لنفاوی نزدیک سرطان را بگیرند تا بفهمند که آیا سرطان در آنجا گسترش یافته است یا خیر. غدد لنفاوی اندام های کوچک و لوبیایی شکل هستند که به مبارزه با عفونت کمک می کنند. آنها اغلب اولین جایی هستند که سرطان پخش می شود.

یک پاتولوژیست به بافت نگاه می کند و با انکولوژیست شما در مورد آنچه پیدا می کند صحبت می کند. نتایج مرحله‌بندی جراحی و سایر آزمایش‌ها به شما و پزشکتان در تصمیم‌گیری در مورد درمان کمک می‌کند. نتایج همچنین می تواند به پیش بینی شانس بهبودی شما کمک کند.

همانطور که اسکن های تصویربرداری پیشرفته تر می شوند، مرحله بندی بیشتر و بیشتری با استفاده از آزمایش هایی مانند سونوگرافی، سی تی اسکن، MRI و اشعه ایکس انجام می شود. شما ممکن است اسکن همراه با جراحی داشته باشید تا به مرحله بندی دقیق کمک کنید.

جراحی سرطان با برداشتن تومور

جراحی سرطان با برداشتن تومور

برداشتن تومور یک نوع رایج جراحی سرطان است. پزشک معمولا تومور و برخی از بافت های سالم نزدیک آن را خارج می کند. بافت اطراف تومور حاشیه نامیده می شود.

برداشتن تومور به طور کلی نیاز به برش از بیوپسی دارد. ممکن است گزینه های جراحی کمتر تهاجمی برای برداشتن تومور وجود داشته باشد، مانند جراحی لاپاراسکوپی یا جراحی رباتیک. این ها از ابزارهای کوچک و برش های کوچک استفاده می کنند. با یک جراحی کمتر تهاجمی، معمولا درد کمتری دارید و سریعتر بهبود می یابند.

گاهی اوقات، جراحی تنها درمان سرطان مورد نیاز است. یا، ممکن است قبل یا بعد از جراحی، درمان‌های دیگری نیز داشته باشید. درمانی که قبل از جراحی برای کمک به کوچک شدن تومور انجام می شود، درمان نئوادجوانت نامیده می شود. درمانی که پس از جراحی برای درمان سلول های سرطانی باقی مانده انجام می شود، درمان کمکی نامیده می شود.

جراحی سرطان به روش حجیم زدایی

جراحی حجیم زدایی بخشی از تومور را حذف می کند. این جراحی زمانی انجام می شود که کل تومور قابل برداشتن نباشد. اگر برداشتن کل تومور به سایر قسمت‌های بدن شما آسیب می‌رساند یا اگر تومور خیلی بزرگ باشد، ممکن است برای برخی از انواع سرطان، جراحی حجیم‌زدایی توصیه شود. حجیم زدایی تا حد امکان تومور را از بین می برد.

شیمی درمانی، پرتودرمانی یا سایر درمان ها ممکن است قبل یا بعد از این نوع جراحی انجام شود. این می تواند به کوچک شدن تومور و درمان سرطان کمک کند.

جراحی سرطان به روش تسکینی

هدف از جراحی تسکینی عوارض جانبی ناشی از سرطان و بهبود کیفیت زندگی شماست. به عنوان مثال عملیات هایی هستند که می توانند:

درد یا فشار عصبی را تسکین دهید

یک بلوک در سیستم گوارشی یا ناحیه دیگر را بردارید

خونریزی را متوقف کنید

برای دارو در لوله یا پورت تغذیه قرار دهید

جلوگیری از شکستگی استخوان

ممکن است در هر مرحله از مراقبت از سرطان، جراحی تسکینی انجام دهید، اما اغلب بخشی از درمان سرطان پیشرفته است.

جراحی سرطان به روش ترمیمی

درمان سرطان می تواند ظاهر شما یا نحوه عملکرد بدن شما را تغییر دهد. جراحی ترمیمی می تواند به اثرات درمان سرطان کمک کند. جراحی ترمیمی ممکن است همزمان با برداشتن تومور یا پس از بهبودی یا انجام سایر درمان‌ها انجام شود.

نمونه هایی از جراحی ترمیمی شامل بازسازی سینه پس از ماستکتومی و جراحی برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد پس از جراحی سر و گردن است.

جراحی برش برای جلوگیری از رشد پولیپ سرطانی

جراحی برش برای جلوگیری از رشد پولیپ سرطانی

جراحی می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند. به عنوان مثال، اگر در حین کولونوسکوپی، رشد کوچکی به نام پولیپ پیدا شود، معمولاً جراحی برای برداشتن آن توصیه می شود. این به این دلیل است که پولیپ ها می توانند به سرطان روده بزرگ تبدیل شوند.

مثال دیگر زمانی است که برخی از افراد با خطر بالای سرطان سینه یا تخمدان، سینه‌ها یا تخمدان‌های خود را قبل از ایجاد سرطان خارج می‌کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها سابقه خانوادگی قوی از این نوع سرطان یا جهش در ژن BRCA1 یا BRCA2 دارند. احتمال ابتلا به سرطان سینه و تخمدان در افراد مبتلا به این جهش‌ها بیشتر است. انجام جراحی پیشگیرانه خطر ابتلا به آنها را کاهش می دهد.

جراحی سرطان به روش تکنیکی

جراحی سرطان اغلب یک جراحی بزرگ است. به همین دلیل است که محققان به کار بر روی روش هایی برای کاهش اثرات کلی جراحی بر روی بدن ادامه می دهند.

در جراحی باز اغلب به 1 برش بزرگ (برش) نیاز است. بهبودی پس از جراحی باز ممکن است طولانی تر از سایر انواع جراحی باشد که از برش های کوچکتر استفاده می کنند. قبل از انجام عمل جراحی، حتماً در مورد دوره بهبود مورد انتظار با تیم مراقبت بهداشتی خود صحبت کنید. این گفتگو باید شامل نوع حمایتی باشد که در طول دوران نقاهت در خانه نیاز خواهید داشت تا شما و عزیزانتان بتوانید برنامه مراقبتی تهیه کنید. و درک اینکه چه احساسی خواهید داشت و چه انتظاری دارید نیز می تواند به کاهش استرس کمک کند.

گاهی اوقات، جراح ممکن است گزینه ای برای استفاده از یک روش جراحی کمتر تهاجمی داشته باشد. جراحی کم تهاجمی از برش های کوچک تری در مقایسه با جراحی باز استفاده می کند. این رویکرد همچنین از دوربین، ابزارهای کوچک و تجهیزات دیگر استفاده می کند. به طور کلی، مزیت جراحی کم تهاجمی، زمان بهبودی سریعتر با درد کمتر است. ممکن است همچنان به مراقبت در منزل نیاز باشد. برخی از انواع رایج جراحی کم تهاجمی در زیر ذکر شده است.

درمان سرطان پروستات با جراحی چگونه است؟

جراحی سرطان به روش لاپاروسکوپی

در طی جراحی لاپاراسکوپی، پزشک چندین برش کوچک در پوست ایجاد می کند. یک لوله نازک و روشن با دوربین از طریق یکی از برش ها وارد می شود. سپس جراح ابزارهای کوچکی را از میان برش های دیگر وارد می کند تا عمل را انجام دهد. جراحی لاپاراسکوپی بسته به ناحیه ای که در آن انجام می شود انواع مختلفی دارد. پزشک شما همچنین ممکن است از یک ربات برای انجام این نوع جراحی استفاده کند که ممکن است جراحی به کمک ربات نامیده شود. ابزارها از طریق بازوهای روباتیک کنترل می شوند.

جراحی سرطان به روش لیزر

یک پرتو باریک از نور با شدت بالا برای تخریب بافت استفاده می شود.

جراحی سرطان به روش کرایوسرجری

در طی کرایوسرجری، از نیتروژن مایع برای انجماد و از بین بردن سلول های غیر طبیعی استفاده می شود.

جراحی سرطان به روش موهس

جراحی موهس این نوع جراحی برای درمان برخی از انواع سرطان پوست انجام می شود. به آن جراحی با کنترل میکروسکوپی نیز می گویند. یک لایه نازک سرطان در یک زمان برداشته می شود. آن‌ها به هر لایه زیر میکروسکوپ نگاه می‌کنند و به لایه‌برداری ادامه می‌دهند تا زمانی که هر سلول در لایه طبیعی به نظر برسد.

جراحی سرطان به روش آندوسکوپی

جراحی سرطان به روش آندوسکوپی

آندوسکوپی در این نوع جراحی، نمونه‌هایی از بافت‌ها برای پزشک یا پاتولوژیست گرفته می‌شود. آندوسکوپی می‌تواند برای بررسی بافت‌های درون اندام‌ها مانند روده بزرگ، معده، مثانه یا هر جای دیگر بدن استفاده شود. از یک لوله نازک و انعطاف پذیر با نور و دوربین در نوک آن استفاده می کند. پزشک لوله را از طریق دهان، بینی وارد بدن شما می کند. آنها همچنین می توانند از یک ابزار کوچک برای نمونه برداری از بافت استفاده کنند. در مورد انواع آندوسکوپی بیشتر بدانید.

غربالگری سرطان روده

غربالگری سرطان معده

تکنیک های جدید جراحی به طور منظم در حال توسعه هستند. از پزشک خود بپرسید که همه گزینه های جراحی شما چیست و چگونه از نظر اثربخشی درمان، عوارض جانبی، زمان بهبودی و هزینه با یکدیگر مقایسه می شوند.

پیشگیری از عوارض جراحی سرطان

تیم جراحی شما اقدامات زیادی را برای کاهش خطر عوارض جانبی و عوارض انجام خواهند داد. این شامل مواردی مانند تراشیدن و تمیز کردن ناحیه قبل از بریدن پوست برای جلوگیری از عفونت، استفاده از پمپ‌های مخصوص پا و رقیق‌کننده‌های خون با دوز پایین برای جلوگیری از لخته شدن خون، و درمان‌های تنفسی (درمان تنفسی) برای کمک به پیشگیری از ذات‌الریه است. از پزشک خود در مورد عوارض احتمالی جراحی خود بپرسید و چه کارهایی می تواند انجام شود و به پیشگیری از آنها کمک می کند.

عوارض احتمالی جراحی سرطان

عوارض احتمالی حین جراحی ممکن است ناشی از خود جراحی، داروهای مورد استفاده و سلامت کلی شما باشد. به طور کلی، هرچه جراحی پیچیده تر باشد، خطر عوارض جانبی بیشتر است.

عمل های جزئی و نمونه برداری از بافت (بیوپسی) معمولاً خطر کمتری نسبت به جراحی بزرگتر دارد. درد در محل جراحی شایع ترین مشکل است. عفونت در محل و واکنش به داروهای مورد استفاده برای بی حس کردن ناحیه (بی حسی موضعی) نیز ممکن است.

برخی از عوارض جانبی در حین و بعد از جراحی ممکن است. به طور کلی، انتظار نمی رود این عوارض جانبی تهدید کننده زندگی باشند. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

خون ریزی
لخته شدن خون
آسیب به بافت های مجاور
واکنش های دارویی
آسیب به سایر اندام ها
درد
عفونت ها
بازیابی آهسته سایر عملکردهای بدن

عوارض جانبی جراحی سرطان

عوارض جانبی احتمالی دراز مدت جراحی سرطان

بپرسید که آیا این جراحی ممکن است اثرات طولانی مدتی داشته باشد. عوارض جانبی طولانی مدت به نوع جراحی انجام شده بستگی دارد. اگر جراحی روی اندام های تناسلی شما یا اطراف آن انجام می شود، ممکن است بخواهید در مورد تأثیرات بر توانایی شما برای بچه دار شدن یا پدر شدن فرزند (باروری) بپرسید. افرادی که جراحی سرطان کولورکتال انجام می دهند ممکن است به سوراخی در شکم نیاز داشته باشند که انتهای کولون به آن متصل است (کولوستومی).

 مردانی که پروستات خود را برداشته اند (پروستاتکتومی رادیکال) در معرض خطر از دست دادن کنترل ادرار خود (بی اختیاری) یا ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ (ناتوانی جنسی) هستند. پزشک باید قبل از عمل در مورد اثرات طولانی مدت احتمالی جراحی با شما صحبت کند.

آیا جراحی می تواند باعث گسترش سرطان شود؟

شاید شنیده باشید که جراحی برای سرطان می تواند باعث گسترش سرطان شود. بسیار نادر است که جراحی باعث گسترش سرطان شود. پیشرفت در تجهیزات مورد استفاده در حین جراحی و آزمایش های تصویربرداری دقیق تر به کاهش این خطر کمک کرده است. با این حال، شرایط مهمی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد. پزشکانی که تجربه زیادی در درمان سرطان با جراحی دارند، بسیار مراقب هستند تا از این موقعیت ها جلوگیری کنند.

در گذشته، از سوزن‌های بزرگ‌تری برای برداشتن تکه‌ای از تومور (بیوپسی) برای مشاهده زیر میکروسکوپ در آزمایشگاه استفاده می‌شد. در آن زمان، احتمال انتشار یا “بذردهی” از بیوپسی بیشتر بود. در حال حاضر، احتمال بیشتری وجود دارد که از یک سوزن کوچک برای برداشتن تکه‌ای از بافت (به نام بیوپسی سوزنی) استفاده شود. با سوزن کوچکتر، شانس بیوپسی که باعث گسترش یا “بذر” شدن سرطان شود، بسیار کم است. با این حال، برخی از تومورهای کبد ، کلیه و سایر تومورها خطر بسیار کمی دارند که این اتفاق در طی یک روش بیوپسی رخ دهد. برای اطلاع از درمان جراحی تومور مغزی کلیک کنید.

سوالات جراحی سرطان که باید از متخصص انکولوژی پرسیده شود؟

قبل از جراحی سرطان، تیم مراقبت های بهداشتی شما جزئیات مهمی مانند محل انجام جراحی، زمان رسیدن، هرگونه آمادگی لازم قبل از جراحی و مراقبت های بهبودی و پیگیری بعد از جراحی را در اختیار شما قرار می دهد. درباره هر چیزی که واضح نیست یا در مورد نگرانی هایی که ممکن است داشته باشید سؤال بپرسید. دانستن اینکه در طول این فرآیند چه انتظاری دارید می تواند به شما کمک کند کمتر عصبی شوید و به شما کمک کند در این زمان عدم اطمینان، کنترل خود را دوباره به دست آورید. در زیر لیستی از سوالاتی است که باید هنگام آماده شدن برای جراحی سرطان و بهبودی خود از آنها بپرسید.

هدف از این جراحی سرطان چیست؟

چه بافتی برداشته خواهد شد؟

آیا برای کمک به برنامه ریزی جراحی خود به آزمایش ها یا اسکن های بیشتری نیاز دارم؟

با انجام این جراحی در مورد تومور چه خواهیم آموخت؟ چه زمانی آن نتایج را دریافت خواهم کرد؟

آیا علاوه بر جراحی نیاز به درمان سرطان هم دارم؟

چه نوع گزینه های جراحی برای من در دسترس است؟ چگونه مقایسه می کنند؟

کدام روش جراحی را برای من توصیه می کنید؟ چرا؟

جراحی من چگونه خواهد بود؟

عمل چقدر طول خواهد کشید؟

چه کسی این جراحی را انجام خواهد داد؟ جراح چقدر در این نوع عمل تجربه دارد؟

چه نوع بیهوشی دریافت خواهم کرد؟

عوارض احتمالی این جراحی چیست؟

آیا بعد از این جراحی به کسی نیاز دارم که مرا به خانه برساند؟

آیا لازم است یک شب در بیمارستان بمانم یا بیشتر؟

هزینه این عمل جراحی تحت طرح بیمه درمانی من چقدر است؟

اگر در مورد انجام این جراحی بسیار عصبی یا مضطرب هستم، چه راه هایی وجود دارد که بتوانم با این احساسات کنار بیایم؟

بعد از جراحی باید مراقب چه عوارضی باشم؟

در مورد عوارض جانبی که تجربه می کنم باید با چه کسی تماس بگیرم؟ چقدر زود؟

آیا عوارض جانبی وجود دارد که باید فوراً به شما بگویم؟

اگر بعد از ساعت کاری سوالی داشتم یا به کمک نیاز داشتم با چه کسی تماس بگیرم؟

بهبودی من چگونه خواهد بود؟

وقتی در خانه هستم چگونه باید از ناحیه/زخم جراحی مراقبت کنم؟

آیا در طول دوران نقاهت به کمک در خانه نیاز خواهم داشت؟ برای چه مدت؟

آیا کارهایی وجود دارد که بتوانم در خانه انجام دهم تا به بهبودی خود کمک کنم؟

آیا کارهایی وجود دارد که در دوران نقاهت باید از انجام آنها اجتناب کنم؟

آیا به خدمات توانبخشی مانند فیزیوتراپی نیاز خواهم داشت؟

پس از انجام این جراحی چه زمانی می توانم به محل کار یا مدرسه برگردم؟

بعد از این جراحی چه زمانی می توانم ورزش را شروع کنم؟

قرار ملاقات بعدی من برای ملاقات با پزشک پس از جراحی چه زمانی است؟

منبع1

منبع 2

 

دیگر روش های درمان سرطان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا