تارگت تراپی یا درمان هدفمند سرطان چیست؟

درمان هدفمند

درمان هدفمند چیست؟

 

درمان هدفمند نوعی درمان سرطان است که پروتئین هایی را هدف قرار می دهد که نحوه رشد، تقسیم و گسترش سلول های سرطانی را کنترل می کنند. این پایه و اساس پزشکی دقیق است. همانطور که محققان در مورد تغییرات DNA و پروتئین هایی که باعث سرطان می شوند بیشتر می آموزند، بهتر می توانند درمان هایی را طراحی کنند که این پروتئین ها را هدف قرار دهند.

درمان هدفمند، که به عنوان درمان مولکولی یا درمان دقیق نیز شناخته می شود، نوعی درمان سرطان است که به طور خاص بر مولکول های خاص درگیر در رشد و تکثیر سلول های سرطانی تمرکز دارد. درباره سرطان چیست بیشتر بدانید.

برخلاف روش های سنتی درمان سرطان مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی که سلول های سالم را نیز در کنار سلول های سرطانی از بین می برند، درمان هدفمند سلول های سرطانی را با دقت بیشتری هدف قرار می دهد و در نتیجه عوارض جانبی کمتری برای بیمار به همراه دارد.

انواع درمان هدفمند چیست؟

انواع مختلفی از درمان های هدفمند وجود دارد که برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شوند. برخی از نمونه های رایج عبارتند از:

مهارکننده های تیروزین کیناز (TKI): این داروها پروتئین های تیروزین کیناز را مسدود می کنند که برای رشد و تقسیم سلول های سرطانی ضروری هستند. TKI ها برای درمان انواع مختلف سرطان از جمله سرطان ریه، سرطان خون و تومور مغزی استفاده می شوند.

مهارکننده های آنژیوژنز: این داروها رشد رگ های خونی جدید را که برای تامین مواد مغذی و اکسیژن تومور ضروری هستند، مسدود می کنند. مهارکننده های آنژیوژنز برای درمان انواع مختلف سرطان از جمله سرطان ریه، سرطان کلیه و سرطان روده بزرگ استفاده می شوند.

آنتی بادی های مونوکلونال: این آنتی بادی ها پروتئین های خاصی را روی سطح سلول های سرطانی هدف قرار می دهند و می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند یا از رشد آنها جلوگیری کنند. آنتی بادی های مونوکلونال برای درمان انواع مختلف سرطان از جمله سرطان پستان، سرطان لنفوم و سرطان خون استفاده می شوند.

بیشتر درمان های هدفمند یا داروهای مولکولی کوچک یا آنتی بادی های مونوکلونال هستند.

داروهای مولکولی کوچک به اندازه کافی کوچک هستند که به راحتی وارد سلول می شوند، بنابراین برای اهدافی که در داخل سلول هستند استفاده می شوند.

آنتی بادی های مونوکلونال که به عنوان آنتی بادی های درمانی نیز شناخته می شوند، پروتئین هایی هستند که در آزمایشگاه تولید می شوند. این پروتئین ها برای اتصال به اهداف خاصی که روی سلول های سرطانی یافت می شوند طراحی شده اند. برخی از آنتی بادی‌های مونوکلونال سلول‌های سرطانی را علامت‌گذاری می‌کنند تا بهتر دیده شوند و توسط سیستم ایمنی از بین بروند. سایر آنتی بادی های مونوکلونال مستقیماً رشد سلول های سرطانی را متوقف کرده یا باعث خود تخریبی آنها می شوند. برخی دیگر سموم را به سلول های سرطانی حمل می کنند. 

چه کسانی با درمان هدفمند درمان می شوند؟

 

برای برخی از انواع سرطان، مانند لوسمی میلوژن مزمن (همچنین به عنوان CML شناخته می شود)، اکثر افراد مبتلا به آن سرطان، هدفی برای یک داروی خاص خواهند داشت، بنابراین می توانند با آن دارو درمان شوند. اما در بیشتر مواقع، تومور شما نیاز به آزمایش دارد تا ببیند آیا حاوی اهدافی است که دارویی برای آنها وجود دارد یا خیر.

آزمایش سرطان برای اهدافی که می تواند به انتخاب درمان شما کمک کند، آزمایش نشانگر زیستی نامیده می شود. 

ممکن است برای آزمایش بیومارکر نیاز به بیوپسی داشته باشید. بیوپسی روشی است که در آن پزشک تکه ای از تومور را برای آزمایش برمی دارد. انجام بیوپسی خطراتی دارد. این خطرات بسته به اندازه تومور و محل قرارگیری آن متفاوت است. پزشک خطرات انجام بیوپسی برای نوع تومور شما را توضیح خواهد داد.

کاربرد درمان هدفمند

درمان هدفمند چگونه در برابر سرطان کار می کند؟

 

بیشتر انواع درمان های هدفمند با تداخل با پروتئین های خاصی که به رشد و گسترش تومورها در سراسر بدن کمک می کنند، به درمان سرطان کمک می کنند. این با شیمی درمانی متفاوت است، که اغلب تمام سلول هایی را که به سرعت رشد و تقسیم می شوند، از بین می برد. موارد زیر روش های مختلفی را توضیح می دهد که درمان هدفمند سرطان را درمان می کند.

به سیستم ایمنی کمک میکند تا سلول های سرطانی را از بین ببرد. یکی از دلایل رشد سلول های سرطانی این است که می توانند از سیستم ایمنی بدن شما پنهان شوند. برخی از درمان‌های هدفمند می‌توانند سلول‌های سرطانی را علامت‌گذاری کنند، بنابراین یافتن و از بین بردن آنها برای سیستم ایمنی آسان‌تر است. سایر درمان های هدفمند به تقویت سیستم ایمنی شما کمک می کنند تا در برابر سرطان بهتر عمل کند. 

با قطع سیگنال هایی که باعث رشد و تقسیم بدون نظم سلول های سرطانی می شود، از رشد آنها جلوگیری کنید. سلول‌های سالم در بدن شما معمولاً تنها زمانی تقسیم می‌شوند که سیگنال‌های قوی برای ساختن سلول‌های جدید دریافت کنند. این سیگنال ها به پروتئین های روی سطح سلول متصل می شوند و به سلول ها می گویند تقسیم شوند. این فرآیند به شکل‌گیری سلول‌های جدید تنها در زمانی که بدن شما به آنها نیاز دارد کمک می‌کند. اما، برخی از سلول‌های سرطانی تغییراتی در پروتئین‌های سطح خود دارند که به آن‌ها می‌گوید چه سیگنال‌هایی وجود داشته باشد یا نه، تقسیم شوند. 

برخی از درمان‌های هدفمند با این پروتئین‌ها تداخل می‌کنند و از تقسیم شدن سلول‌ها به آنها جلوگیری می‌کنند. این فرآیند به کند کردن رشد کنترل نشده سرطان کمک می کند.

توقف سیگنال هایی که به تشکیل رگ های خونی کمک می کنند. برای رشد بیش از اندازه معین، تومورها نیاز به تشکیل عروق خونی جدید در فرآیندی به نام رگزایی دارند. تومور سیگنال هایی را ارسال می کند که رگ زایی را آغاز می کند. برخی از درمان‌های هدفمند به نام مهارکننده‌های رگ‌زایی با این سیگنال‌ها تداخل می‌کنند تا از تشکیل خون جلوگیری کنند. بدون خون رسانی، تومورها کوچک می مانند. یا اگر یک تومور از قبل منبع خونی داشته باشد، این درمان‌ها می‌توانند باعث مرگ رگ‌های خونی شوند که باعث کوچک شدن تومور می‌شود. 

درمان هدفمند بقای سرطان سینه متاستاتیک “HER2-Low” را بهبود می بخشد
انتظار می رود Enhertu به استاندارد جدیدی برای درمان سرطان سینه متاستاتیک با سطوح پایین پروتئین HER2 تبدیل شود.

مواد کشنده سلول را به سلول های سرطانی میرساند. برخی از آنتی بادی های مونوکلونال با مواد کشنده سلول مانند سموم، داروهای شیمی درمانی یا پرتوها ترکیب می شوند. هنگامی که این آنتی بادی های مونوکلونال به اهداف روی سطح سلول های سرطانی متصل می شوند، سلول ها مواد کشنده سلول را جذب کرده و باعث مرگ آنها می شود. سلول هایی که هدف را ندارند آسیبی نخواهند دید.

باعث مرگ سلول های سرطانی میشود. سلول های سالم زمانی که آسیب ببینند یا دیگر مورد نیاز نباشند به طور منظم می میرند. اما سلول های سرطانی راه هایی برای جلوگیری از این روند مرگ دارند. برخی از درمان های هدفمند می توانند باعث شوند سلول های سرطانی این فرآیند مرگ سلولی را طی کنند که به آن آپوپتوز می گویند.

برخی از سرطان های سینه و پروستات برای رشد به هورمون های خاصی نیاز دارند. هورمون درمانی نوعی درمان هدفمند است که می تواند به دو صورت کار کند. برخی از درمان های هورمونی بدن شما را از تولید هورمون های خاص باز می دارند. برخی دیگر از تاثیر هورمون ها روی سلول های شما، از جمله سلول های سرطانی، جلوگیری می کنند. 

مزایای درمان هدفمند

هدفمند بودن : درمان هدفمند سلول های سرطانی را با دقت بیشتری هدف قرار می دهد و در نتیجه عوارض جانبی کمتری برای بیمار به همراه دارد.
موثر بودن : درمان هدفمند می تواند در برخی از بیماران که به درمان های سنتی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی مقاوم هستند، موثر باشد.
افزایش کیفیت زندگی : درمان هدفمند می تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان با کاهش عوارض جانبی و افزایش طول عمر آنها کمک کند.

عوارض درمان هدفمند

معایب درمان هدفمند

سلول های سرطانی می توانند به درمان هدفمند مقاوم شوند. مقاومت زمانی می تواند اتفاق بیفتد که خود هدف تغییر کند و درمان هدفمند قادر به تعامل با آن نباشد. یا زمانی که سلول‌های سرطانی راه‌های جدیدی برای رشد پیدا می‌کنند که به هدف بستگی ندارد، ممکن است اتفاق بیفتد. به دلیل مقاومت، درمان هدفمند زمانی که با بیش از یک نوع درمان هدفمند یا سایر درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درمانی و پرتودرمانی استفاده می‌شود، ممکن است بهترین نتیجه را داشته باشد.
تولید دارو برای برخی از اهداف دشوار است. دلایل شامل ساختار هدف، عملکرد هدف در سلول یا هر دو است. سایر معایب درمان هدفمند یا تارگت تراپی:

هزینه : درمان هدفمند می تواند گران باشد و ممکن است برای همه بیماران قابل دسترس نباشد.

مقاومت به درمان : برخی از سلول های سرطانی ممکن است در نهایت به درمان های هدفمند مقاوم شوند.

عوارض جانبی : درمان هدفمند می تواند عوارض جانبی مختلفی داشته باشد، اگرچه این عوارض جانبی معمولاً کمتر شدید از عوارض جانبی شیمی درمانی و پرتو درمانی هستند.

عوارض درمان هدفمند چیست؟

زمانی که درمان هدفمند برای اولین بار توسعه یافت، دانشمندان تصور کردند که سمیت کمتری نسبت به شیمی درمانی دارد. اما آنها آموخته اند که درمان هدفمند نیز می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. عوارض جانبی که ممکن است داشته باشید به نوع درمان هدفمندی که دریافت می کنید و واکنش بدن شما به آن بستگی دارد.

شایع ترین عوارض جانبی درمان هدفمند شامل اسهال و مشکلات کبدی است. سایر عوارض جانبی ممکن است شامل :

مشکلات لخته شدن خون و بهبود زخم
فشار خون بالا
خستگی
زخم های دهان
تغییر ناخن
از دست دادن رنگ مو
مشکلات پوستی، که ممکن است شامل راش یا خشکی پوست باشد
به ندرت ممکن است سوراخی از طریق دیواره مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، راست روده یا کیسه صفرا ایجاد شود.

برای بسیاری از این عوارض دارویی داروهایی وجود دارد. این داروها ممکن است از بروز عوارض جانبی جلوگیری کرده یا پس از بروز آنها را درمان کنند.

اکثر عوارض جانبی درمان هدفمند پس از پایان درمان از بین می روند.

سوالاتی درباره درمان هدفمند

 

درمان هدفمند چگونه انجام می شود؟
داروهای مولکولی کوچک قرص ها یا کپسول هایی هستند که می توانید آنها را قورت دهید.

آنتی بادی های مونوکلونال معمولاً از طریق یک سوزن در ورید خون داده می شوند.

برای درمان هدفمند کجا بروم؟
جایی که برای درمان مراجعه می کنید بستگی به این دارد که چه داروهایی دریافت می کنید و چگونه آنها را تجویز می کنند. ممکن است درمان هدفمند را در خانه انجام دهید. یا ممکن است درمان هدفمند را در مطب پزشک، کلینیک یا واحد سرپایی در یک بیمارستان دریافت کنید. سرپایی یعنی شب را در بیمارستان نمی گذرانید.

هر چند وقت یکبار درمان هدفمند دریافت خواهم کرد؟
اینکه چند وقت یکبار و چه مدت درمان هدفمند را دریافت می کنید به این بستگی دارد

نوع سرطان شما و میزان پیشرفته بودن آن
نوع درمان هدفمند
چگونه بدن شما به درمان واکنش نشان می دهد
ممکن است هر روز، هر هفته یا هر ماه درمان داشته باشید. برخی از درمان های هدفمند به صورت چرخه ای انجام می شوند. سیکل یک دوره درمان است که به دنبال آن یک دوره استراحت است. دوره استراحت به بدن شما فرصتی برای بازیابی و ساخت سلول های سالم جدید می دهد.

درمان هدفمند چگونه بر من تأثیر می گذارد؟
درمان هدفمند به طرق مختلف بر افراد تأثیر می گذارد. احساس شما به میزان سلامتی شما قبل از درمان، نوع سرطان، میزان پیشرفت آن، نوع درمان هدفمند و دوز بستگی دارد. پزشکان و پرستاران نمی توانند به طور قطع بدانند که در طول درمان چه احساسی خواهید داشت.

چگونه می توانم بفهمم که آیا درمان هدفمند موثر است؟
در حالی که درمان هدفمند دریافت می کنید، اغلب به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. او شما را معاینه فیزیکی می کند و از شما می پرسد که چه احساسی دارید. آزمایشات پزشکی مانند آزمایش خون، اشعه ایکس و انواع مختلف اسکن را خواهید داشت. این ویزیت‌ها و آزمایش‌های منظم به پزشک کمک می‌کند تا بفهمد آیا درمان مؤثر است یا خیر.

از کجا می توانم از آزمایشات بالینی درمان هدفمند مطلع شوم؟

آزمایش‌های بالینی درمان هدفمند و سایر درمان‌های سرطان در شهرها و شهرستان‌ها در سراسر ایالات متحده و در سراسر جهان انجام می‌شود. آنها در مطب پزشکان، مراکز سرطان، مراکز پزشکی، بیمارستان ها و کلینیک های اجتماعی، و بیمارستان های جانبازان و نظامی برگزار می شوند.

دیگر روش های درمان سرطان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا