طول عمر بیماران سرطانی

طول عمر بیماران سرطانی

طول عمر بیماران سرطانی

طول عمر بیماران سرطانی بستگی به نوع سرطان، مرحله تشخیص، نحوه درمان، و عوامل فردی دارد. بیماران سرطان می‌توانند به مدت سال‌ها تحت درمان باشند و یا در برخی موارد، بتوانند برخورد با سرطان را موفقیت آمیز تجربه کنند.

پیشرفت‌های چشمگیر در تشخیص و درمان سرطان، همچنین افزایش آگاهی در مورد پیشگیری و مدیریت بیماری، بهبود طول عمر بیماران سرطانی را تاثیرگذار کرده است. علاوه بر این، درمان‌های هدفمندتر و متنوع‌تر و ارائه مراقبت بهتر از سوی تیم‌های درمانی نقش مهمی در افزایش طول عمر و کیفیت زندگی بیماران با سرطان دارند.

میزان بقا فقط تخمینی است و بر اساس موارد زیر است:

نوع سرطان شما
مرحله سرطان شما زمانی که تشخیص داده شد.
ویژگی های خاص سرطان شما (مانند انواع سلول ها و ویژگی های رشد).
درمانی که دریافت کردید
سلامت جسمی و روحی منحصر به فرد شما.

ما در این مقاله طول عمر بیماران سرطانی را برای انواع سرطان توضیح خواهیم داد.

طول بقای زنده ماندن بیماران سرطانی

طول عمر بیماران سرطانی بر اساس مطالعات بیماران سرطانی در طول درمان و پس از درمان است. با این حال، برخی از این مطالعات 10 سال پیش یا بیشتر انجام شده است و داروها و روش های سرطان در طول سال ها تغییرات زیادی کرده است. امید به زندگی برای نوع خاصی از سرطان اغلب به عنوان نرخ بقای پنج ساله گزارش می شود. این بدان معنا نیست که بازماندگان فقط پنج سال بیشتر زندگی می کنند  نگرانی در مورد عود سرطان پس از پنج سال است.

طول عمر بیماران سرطانی معمولاً به صورت درصد بیان می شود. یک متخصص انکولوژی ممکن است طول عمر بیماران سرطانی را معمولاً 60 درصد نرخ بقای پنج ساله در نظر بگیرد. این بدان معناست که 60 نفر از 100 نفری که در طول مطالعات تحقیقاتی برای این نوع سرطان تحت درمان قرار گرفتند، پس از 5 سال هنوز زنده بودند.

بازماندگان سرطان اغلب بسیار بیشتر از این تخمین ها عمر می کنند. هر بازمانده سرطان متفاوت است. ما در زیر طول عمر بیماران سرطانی را برای انواع سرطان توضیح خواهیم داد.

میزان بقای سرطان سینه

طول عمر بیماران سرطان سینه چقدر است؟

اگر سرطان سینه برای شما تشخیص داده شده است و نگران این هستید که چقدر زنده خواهید ماند نگران نباشید این درصد ها برای گرید سرطان متفاوت خواهد بود. حتی اگر پزشکان بگویند “وضعیت شما خوب به نظر می رسد”، بسیاری از مردم پس از تشخیص سرطان نگران امید به زندگی هستند.

تعدادی از عوامل در یک تصویر کلی از مدت زمانی که ممکن است یک فرد پس از تشخیص سرطان پستان زنده بماند، نقش می‌بندد. این موارد شامل میزان گسترش سرطان، نوع سرطان، نحوه عملکرد درمان، وضعیت سلامت قبل از تشخیص، سن و موارد دیگر است.

با این حال، آمار برای موقعیت خاص یعنی فقط مختص شما نیست. آمار به محققان کمک می‌کند بفهمند سرطان سینه چگونه بر گروه‌های بزرگی از مردم تأثیر می‌گذارد، نه برای یک فرد. درصدهای متوسط اغلب نشان دهنده هزاران نفر در تحقیقاتی است که سالها پیش انجام شده است اما امروز فقط یک نفر نیست.

در حالی که به طور کلی می‌توان گفت که افرادی که سرطان سینه در مرحله 0 دارند، نرخ بقای بهتری نسبت به افراد مبتلا به سرطان پستان در مرحله 4 دارند، می‌توانیم بگوییم که افرادی که در حال حاضر سرطان سینه در آنها تشخیص داده می‌شود، ممکن است نرخ بقای بهتری نسبت به آمار فعلی داشته باشند. دلیل آن این است که پیگیری و ثبت میزان بقا به زمان نیاز دارد و این اعداد اغلب چند سال از پیشرفت‌های جدید در درمان عقب هستند.

انجمن سرطان آمریکا گزارش می دهد که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان سینه در ایالات متحده بین سال های 1989 تا 2020 به میزان 43 درصد کاهش یافته است. تحقیقات نشان می دهد که این احتمالاً نتیجه پیشرفت در درمان سرطان سینه است. با توجه به ACS، غربالگری سرطان سینه و آگاهی نیز نقش دارد.

در اینجا آخرین نرخ طول عمر بیماران سرطانی نسبی انجمن سرطان آمده است:

طول عمر بیماران سرطانی نسبی برای زنان مبتلا به سرطان سینه

91٪ در 5 سال پس از تشخیص
84 درصد بعد از 10 سال
80 درصد بعد از 15 سال

طول عمر سرطان سينه گريد ٣

گرید 3 در گرید‌بندی سرطان سینه به معنای سرطان با خصوصیات خطرناک‌تر است. هر گرید در واقع به نشان‌دهنده نوع و شدت تغییرات سلولی در نمونه بافتی از سرطان می‌باشد. اما دقیقترین اطلاعات در مورد طول عمر بیماران سرطانی و پیش‌بینی برخی از جزئیات می‌تواند بستگی به متغیرهای بسیاری داشته باشد که شامل استیج سرطان، نوع درمان، ویژگی‌های فردی بیمار، و سایر عوامل است. 

طول عمر سرطان سينه گريد ۴

طول عمر بیماران سرطانی سینه گرید 4 به طور کلی به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی‌توان آن را به صورت کلی تعیین کرد. گرید 4 به معنای تشخیص سرطان با درجه بالاست که نشان‌دهنده ناهنجاری‌های شدید و تغییرات زیاد در سلول‌های سرطانی است. این می‌تواند نشان‌دهنده تخصص و شدت بیشتر بیماری باشد.

عواملی مانند مرحله تشخیص، اندازه تومور، نوع سرطان، توزیع لنفوها، و وضعیت عمومی بیمار (سن، سلامتی عمومی، وجود بیماری‌های همزمان) تأثیر زیادی بر طول عمر بیماران دارند.

طول عمر مبتلايان به سرطان سينه بدخیم

طول عمر بیماران سرطانی مبتلا به سرطان سينه بدخيم بستگی به متغیرهای متعددی دارد و نمی‌توان به صورت کلی تعیین کرد. عواملی مانند مرحله برابری (مرحله تشخیص)، نوع سرطان سينه، اندازه تومور، درجه گرید (گرید سلولی)، پاسخ به درمان، وضعیت عمومی بیمار (سن، وضعیت سلامتی عمومی، وجود بیماری‌های همزمان) تأثیرگذار هستند.

درمان‌های مختلفی برای سرطان سينه وجود دارد از جمله جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی، و هورمون درمانی بنابراین دكتر فوق تخصص سرطان سينه در تهران با توجه به مشخصات بیمار و ویژگی‌های بیماری، بهترین طرح درمانی را تعیین خواهد کرد.

طول عمر سرطان پروستات

طول عمر بیماران سرطان پروستات

از آنجایی که اکثر سرطان های پروستات با اقدامات غربالگری زودهنگام تشخیص داده می شوند و قابل درمان هستند، میانگین پیش آگهی طولانی مدت سرطان پروستات کاملاً دلگرم کننده است. ارقام زیر که توسط انجمن سرطان ارائه شده است، نشان دهنده میانگین نرخ بقای نسبی همه مردان مبتلا به سرطان پروستات است. آنها شانس بقای یک بیمار را پس از چند سال مشخص در مقایسه با شانس بقای جمعیت بزرگتر در همان بازه زمانی نشان می دهند. از آنجایی که این اعداد شامل تمام مراحل سرطان پروستات می شود، پیش آگهی یک مرد را به طور دقیق پیش بینی نمی کند.

نرخ بقای نسبی 5 ساله نزدیک به 100 درصد : پنج سال پس از تشخیص، احتمال زنده ماندن متوسط بیماران مبتلا به سرطان پروستات برای یک مرد بدون سرطان پروستات است.
نرخ بقای نسبی 10 ساله 98 درصد : ده سال پس از تشخیص، احتمال طول عمر بیماران سرطانی سرطان پروستات تنها 2 درصد کمتر از مردان بدون سرطان پروستات است.
نرخ بقای نسبی 15 ساله 95 درصد : پانزده سال پس از تشخیص، احتمال طول عمر بیماران سرطانی سرطان پروستات 5 درصد کمتر از مردان بدون سرطان پروستات است.

برای اطلاع بیشتر از طول عمر بیمار سرطان پروستات کلیک کنید.

طول عمر بیماران سرطان معده

پزشکان پیش آگهی سرطان معده را با استفاده از آمار جمع آوری شده طی سالیان متمادی از افراد مبتلا به سرطان معده تخمین می زنند. یکی از آمارهایی که معمولاً در پیش آگهی استفاده می شود، طول عمر بیماران سرطانی نسبی 5 ساله است. نرخ بقای نسبی 5 ساله به شما می گوید که چند درصد از افراد مبتلا به همان نوع و مرحله سرطان معده در مقایسه با افراد کل جمعیت، 5 سال پس از تشخیص سرطان زنده هستند. 

به عنوان مثال، نرخ بقای نسبی 5 ساله برای سرطان معده 36٪ است. این بدان معناست که در مجموع، احتمال زنده ماندن افرادی که سرطان معده در آنها تشخیص داده می شود، 36 درصد بیشتر از افراد مشابهی است که سرطان معده ندارند، 5 سال پس از تشخیص.

طول عمر بیماران سرطانی نسبی 5 ساله برای مراحل مختلف سرطان معده عبارتند از:

75% برای سرطان معده موضعی (سرطان فقط در معده است)
35٪ برای سرطان معده منطقه ای (سرطان فراتر از معده به غدد لنفاوی یا اندام های مجاور گسترش یافته است)
7% برای سرطان متاستاتیک معده (سرطان فراتر از معده به نقاط دوردست بدن گسترش یافته است)

برای اطلاع از کجا بفهمیم سرطان معده داریم؟ (کلیک کنید)

طول عمر بیماران سرطان روده

طول عمر بیماران سرطان روده چقدر است؟

طول عمر بیماران سرطانی روده می تواند به شما این ایده را بدهد که چند درصد از افراد مبتلا به همان نوع و مرحله سرطان تا مدت معینی (معمولاً 5 سال) پس از تشخیص هنوز زنده هستند. آنها نمی توانند به شما بگویند که چقدر زنده خواهید ماند، اما ممکن است به شما کمک کنند تا درک بهتری از احتمال موفقیت درمان شما داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که طول عمر بیماران سرطانی تخمینی است و اغلب بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افرادی است که سرطان خاصی داشتند، اما آنها نمی توانند پیش بینی کنند که در مورد فرد خاصی چه اتفاقی خواهد افتاد.

حدود 80 نفر از هر 100 نفر (حدود 80%) از سرطان خود به مدت 1 سال یا بیشتر زنده می مانند. تقریباً 60 نفر از هر 100 نفر (تقریباً 60٪) از سرطان خود به مدت 5 سال یا بیشتر زنده می مانند. تقریباً 55 نفر از هر 100 نفر (تقریباً 55٪) از سرطان خود به مدت 10 سال یا بیشتر زنده می مانند.

آنچه در مورد سرطان روده باید بدانید

طول عمر بیماران سرطان رحم

بقای خالص 5 ساله برای سرطان رحم 82 درصد است. این بدان معناست که حدود 82 درصد از زنان مبتلا به سرطان رحم حداقل 5 سال زنده می مانند.

طول عمر بیماران سرطانی با هر نوع یا زیرگروه تومور و مرحله سرطان رحم متفاوت است. درجه سرطان نیز می تواند بر بقای سرطان رحم تأثیر بگذارد.

به طور کلی، هر چه سرطان رحم زودتر تشخیص داده شود و درمان شود، نتیجه بهتری خواهد داشت. سرطان رحم معمولاً زود تشخیص داده می شود و می توان آن را به طور کامل با جراحی برطرف کرد.

بقا بر اساس مرحله سرطان رحم به عنوان بقای مشاهده شده 5 ساله گزارش شده است. بقای مشاهده شده درصدی از افراد مبتلا به سرطان خاص است که برای مدت زمان مشخصی پس از تشخیص زنده هستند و بر اساس مرحله سرطان در زمان تشخیص است. با این حال، طول عمر بیماران سرطانی مشاهده شده علت مرگ را در نظر نمی گیرد، بنابراین افراد ممکن است به دلیل سرطان یا دلایل دیگر جان خود را از دست داده باشند.

برای اطلاع از علائم هشدار دهنده سرطان دهانه رحم و طول عمر بیماران سرطان رحم  کلیک کنید.

طول عمر بیماران سرطان استخوان

طول عمر بیماران سرطان استخوان چقدر است؟

طول عمر بیماران سرطانی می تواند به شما ایده دهد که چند درصد از افراد مبتلا به همان نوع و مرحله سرطان پس از تشخیص مدت معینی (معمولاً 5 سال) هنوز زنده هستند. آنها به شما نمی گویند که یک فرد چقدر زنده است، اما ممکن است به شما کمک کند تا درک بهتری از احتمال موفقیت درمان شما داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که میزان بقا تخمینی است و اغلب بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افرادی است که سرطان خاصی داشتند، اما آنها نمی توانند پیش بینی کنند که در مورد فرد خاصی چه اتفاقی خواهد افتاد. این آمار می تواند گیج کننده باشد و ممکن است سوالات بیشتری را برای شما ایجاد کند. 

نرخ بقای نسبی، افراد مبتلا به همان نوع (و اغلب در مرحله) سرطان را با افراد در کل جمعیت مقایسه می کند. به عنوان مثال، اگر نرخ بقای نسبی 5 ساله برای نوع و مرحله خاصی از سرطان استخوان 80٪ باشد، به این معنی است که احتمال ابتلا به آن سرطان در افراد مبتلا به آن سرطان به طور متوسط حدود 80٪ بیشتر از افرادی است که آن را ندارند. سرطان تا حداقل 5 سال پس از تشخیص زنده بماند.

پایگاه داده SEER نرخ بقای نسبی 5 ساله انواع مختلف سرطان استخوان در ایالات متحده را بر اساس میزان گسترش سرطان دنبال می کند. با این حال، پایگاه داده SEER سرطان ها را بر اساس مراحل MSTS یا TNM (مرحله 1، مرحله 2، مرحله 3، و غیره) گروه بندی نمی کند. در عوض، سرطان ها را به مراحل موضعی، منطقه ای و دور دسته بندی می کند:

موضعی: هیچ نشانه ای از گسترش سرطان به خارج از استخوان جایی که شروع شده است وجود ندارد.
منطقه ای: سرطان در خارج از استخوان و به استخوان های مجاور یا سایر ساختارها رشد کرده است یا به غدد لنفاوی مجاور رسیده است.
دور: سرطان به قسمت‌های دورتر بدن، مانند ریه‌ها یا استخوان‌های سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است.

برای اطلاع از طول عمر بیماران تومور مغزی کلیک کنید.

طول عمر بیماران سرطانی متاستاز استخوان

طول عمر بیماران سرطانی متاستاز به استخوان متغیر است و به عوامل مختلفی مانند نوع سرطان، مرحله پیشرفته بیماری، نحوه پاسخ به درمان، و شرایط جسمی و عمومی بیمار بستگی دارد. همچنین، درمان‌های مختلف ممکن است تأثیر متفاوتی در طول عمر بیماران داشته باشند.

به طور کلی، متاستاز به استخوان به مرحله گسترش سرطان به استخوان اطلاق می‌شود و معمولاً نشانگر پیشرفت فرایند بیماری است. درمان متاستاز به استخوان اغلب شامل ترکیبی از شیمی درمانی، پرتودرمانی، و در برخی موارد جراحی می‌شود. امکانات درمانی و پشتیبانی پزشکی نیز نقش مهمی در مدیریت طول عمر و کیفیت زندگی بیماران ایفا می‌کند.

طول عمر بیماران سرطان پوست

طول عمر بیماران سرطان پوست چقدر است؟

در صورت تشخیص زودهنگام و درمان، اشکال رایج سرطان پوست غیرملانوما می تواند نرخ بقای بالاتر از 95 درصد داشته باشد. این به این دلیل است که در بسیاری از موارد کارسینوم سلول بازال و سلول سنگفرشی، تنها با روش بیوپسی اولیه می توان سرطان را به طور کامل حذف کرد. با این حال، برخی موارد نیاز به درمان بیشتر دارند. نرخ بقا برای سرطان پوست در مراحل بعدی کاهش می یابد، زمانی که سرطان متاستاز داده یا به غدد لنفاوی یا سایر نواحی بدن گسترش یافته است.

درک این نکته مهم است که برای هر نوع سرطان پوست، میزان بقا باید با احتیاط تفسیر شود و به عنوان یک چشم انداز پیش بینی برای یک مورد خاص مورد استفاده قرار نگیرد. این به این دلیل است که میزان بقای سرطان:

بر اساس روندهای مشاهده شده در داده هایی است که از هزاران نفر جمع آوری شده است، بدون در نظر گرفتن تفاوت در سن بیماران، سلامت عمومی و سایر عواملی که می تواند بر نتایج تأثیر بگذارد.
علت مرگ را در نظر نگیرید، به این معنی که آنها شامل افرادی می شوند که به دلایل طبیعی، شرایط پزشکی نامرتبط و سایر شرایط غیر از سرطان فوت کرده اند.
در فواصل پنج ساله محاسبه می شود (یعنی بیمارانی که پنج، 10 یا 15 سال پس از تشخیص زنده مانده اند)، که به طور دقیق آخرین پیشرفت های درمان را به حساب نمی آورد.

طول عمر بیماران تومور مغزی چقدر است؟

میزان بقای تومور مغزی بسته به عوامل مختلفی مانند نوع تومور مغزی و سرعت رشد آن (تهاجمی بودن)، اندازه و محل آن، سن و سلامت کلی فرد، و گزینه های درمانی موجود می تواند متفاوت باشد. در اینجا برخی از آمارها و ملاحظات کلی آورده شده است:

میزان بقای 5 ساله کلی یا درصد زنده ماندن بیماران 5 سال پس از تشخیص، برای همه انواع تومورهای مغزی اولیه (تومورهایی که از مغز منشا می گیرند) حدود 36٪ است. با این حال، این رقم در بیماران 40 سال و کمتر 70٪ بیشتر است.


میزان بقا بسته به نوع خاص تومور مغزی می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، نرخ بقای 5 ساله برای مننژیوما (معمولا تومورهای خوش خیم که روی مننژها، لایه های محافظ اطراف مغز رشد می کنند) حدود 85٪ است، در حالی که نرخ بقای 5 ساله برای گلیوبلاستوما (نوعی تومور تهاجمی مغزی) است. حدود 5 درصد است. تومورهای ثانویه مغزی از جای دیگری در بدن منشأ می گیرند و به مغز سرایت می کنند. آنها همچنین تومورهای متاستاتیک مغز نامیده می شوند و درمان آنها دشوارتر است.


میزان بقا فقط یک آمار کلی است و نمی‌تواند پیش‌بینی کند که یک نفر چقدر زنده است. برخی از افراد مبتلا به تومورهای مغزی ممکن است بیشتر از حد انتظار عمر کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است زمان بقای کوتاه تری داشته باشند.
تشخیص زودهنگام و درمان سریع، چه جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا ترکیبی از آنها باشد، می تواند کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد و شانس بقا را افزایش دهد.


علاوه بر این، عواملی مانند سلامت کلی و توانایی تحمل درمان همگی می توانند بر پیش آگهی شما تأثیر بگذارند.
مهم است که با پزشکان و جراحان خود در مورد وضعیت خاص خود و آنچه می توانید از نظر گزینه های درمانی و میزان بقا انتظار داشته باشید صحبت کنید.

طول عمر بیماران سرطانی متاستاز چقدر است؟

طول عمر بیماران سرطانی متاستاز، یعنی سرطانی که به اندازه کافی پیشرفت کرده و به افق‌های دورتر از محل اصلی آن منتقل شده است، بسیار متغیر است و بستگی به چندین عامل دارد. بیماران با سرطان متاستاز معمولاً با یک وضعیت پیشرفته و چالش‌های بسیاری درمانی مواجه هستند.

عواملی مانند نوع سرطان، مرحله متاستاز بودن آن، جوانی یا پیری بیمار، وضعیت سلامت عمومی، نحوه پاسخ به درمان، و حتی تغییرات جزئی در ژنتیک، تاثیر زیادی بر طول عمر بیماران سرطانی متاستاز دارند.

تصمیم‌گیری در مورد درمان، مراقبت‌های حمایتی، و تصمیمات پایش سلامت بیمار باید با توجه به وضعیت فردی هر بیمار و همچنین مشورت با تیم درمانی صورت گیرد. ارتباط نزدیک با پزشک و تیم درمانی، اطلاعات دقیق‌تری را در خصوص پیش‌آگهی، مدیریت علائم، و تاثیرات درمان فراهم می‌کند.

طول عمر بیماران سرطان بدخیم

طول عمر بیماران سرطان بدخیم

طول عمر بیماران سرطانی بدخیم، که به سرطان‌هایی اطلاق می‌شود که از سلول‌های بدخیم تشکیل شده‌اند، بسیار متغیر است و به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل شامل نوع سرطان، مرحله تشخیصی، توسعه و پیشرفت سرطان، مکان و محل شیوع آن در بدن، پاسخ به درمان، و وضعیت کلی سلامت بیمار می‌شوند.

با توجه به پیشرفت‌های جدید در تشخیص و درمان سرطان، برخی از بیماران ممکن است طول عمر بلندتری داشته باشند. هر چند که میزان طول عمر بستگی به اطلاعات جغرافیایی، دسترسی به درمان‌های پزشکی، پشتوانه سلامتی، و نوع و سختی درمان دارد.

در تداوم درمان‌ها و پشتوانه‌های حمایتی، توانایی تحمل بیمار به درمان و نظرات تیم درمانی نیز نقش مهمی در طول عمر بیمار ایفا می‌کنند. این مسائل نشان‌دهنده اهمیت مشورت با تیم درمانی، ارتباط فعال با پزشک، و اطلاعات دقیق در مورد وضعیت سلامت بیمار است.

مرحله ای که سرطان در آن تشخیص داده می شود، اندازه تومور و میزان گسترش آن از جایی که منشا گرفته است را توصیف می کند. سیستم مرحله‌بندی عددی سرطان‌ها را به چهار مرحله طبقه‌بندی می‌کند که مرحله ۱ به عنوان اولیه‌ترین مرحله است. در هر دو مرحله 1 و 2، سرطان به هیچ جای دیگر بدن گسترش نیافته است، اگرچه مرحله 2 نشان می دهد که سرطان رشد کرده است. اگر سرطان در مرحله 3 تشخیص داده شود، به احتمال زیاد گسترش یافته است، در این مرحله با بدتر شدن پیش آگهی بیماری، شانس بقا کاهش می یابد.

طول عمر بیمار سرطان پستان

طول عمر بیمار سرطان معده

طول عمر بیمار سرطان پوست

طول عمر بیمار سرطان خون

طول عمر بیمار سرطان با درمان پرتودرمانی

گرید بندی سرطان چیست؟

گرید بندی سرطان یک سیستم است که برای توصیف و تفصیل شدن خصوصیات بافتی و سلولی سرطان استفاده می‌شود. در این سیستم، سرطان‌ها بر اساس درجه میزان تشابه بافت‌های سرطانی با بافت‌های سلولی سالم تقسیم می‌شوند. این درجه اغلب به عنوان “گرید” نامیده می‌شود.

گرید بندی معمولاً به سه یا چهار گرید (1 تا 4 یا 1 تا 3) تقسیم می‌شود، که هر گرید نشان‌دهنده سلول‌های بافتی با شکل و ساختار متفاوتی است. گرید کمتر معمولاً نشان‌دهنده سلول‌هایی است که به نظر نسبت به بافت‌های سلولی سالم شباهت بیشتری دارند، در حالی که گرید بیشتر به نشان‌دهنده سلول‌هایی با تغییرات بیشتر و ناهنجاری‌های بیشتر ساختاری می‌باشد.بنابراین گرید 3 و 4 نشانده خوبی نیست و مرحله پیشرفت سرطان است.

این گرید‌بندی به پزشکان کمک می‌کند تا بهترین روش‌ها و تیم درمانی را مشخص کنند و به بیماران پیش‌بینی کنند.

چه موقع سرطان کشنده است؟

سرطان به عنوان کشنده شناخته می‌شود زمانی که به مراحل پیشرفته‌تر و سخت‌تری از توسعه رسیده و درمان به طور کامل ممکن نباشد یا به دلیل وجود فاکتورهایی مانند متاستاز (گسترش به سایر اندام‌ها) به شدت پیچیده شود. این همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که سرطان به دلیل خصوصیات خاص خود، ناپذیر به درمان شود یا به دلیل مقاومت به درمان، عود متعدد، یا پیشرفت سریع بیماری به مراحل بسیار پیشرفته برسد. هر نوع سرطان دارای الگوها و خصوصیات متفاوتی است و تأثیر زمانی که به مراحل کشنده می‌رسد، به نوع و مشخصات خود بستگی دارد.

دیگر روش های درمان سرطان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا