آنچه درمورد سرطان کبد باید بدانیم

سرطان کبد

بررسی اجمالی

سرطان کبد یک نوع سرطان است که از سلول‌های کبد شروع می‌شود. این بیماری ممکن است به طور مخفیانه پیش برود و در مراحل ابتدایی علائم مشخصی نداشته باشد. با گذشت زمان و پیشرفت بیماری، علائمی مانند درد شکم، سفتی یا بزرگی کبد، خستگی، تغییرات در وزن بدن، تورم و گزاف پوست، و علائم عمومی دیگر ممکن است ظاهر شود. برای تشخیص سرطان کبد، از روش‌های تصویر برداری مانند سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT)، رزونانس مغناطیسی (MRI) و نمونه‌برداری با آب گرم (biopsy) استفاده می‌شود. درمان سرطان کبد شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند دارویی و تزریق مواد مخرب به تومور (ترمیم مواد آلی) می‌شود. برای بیمارانی که در مراحل پیشرفته سرطان کبد قرار دارند، درمان‌های تسکینی ممکن است ارائه شود.

سرطان کبد چیست؟

سرطان کبد یک بیماری خطرناک و یکی از سریع ترین انواع سرطان در ایالات متحده است. دو نوع سرطان کبد وجود دارد: اولیه و ثانویه. سرطان اولیه در کبد شما شروع می شود. سرطان ثانویه از قسمت دیگری از بدن به کبد شما سرایت می کند.

مانند بسیاری از انواع سرطان، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند اقدامات بیشتری برای درمان سرطان کبد در مراحل اولیه بیماری انجام دهند. برخلاف بسیاری از انواع سرطان، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ایده خوبی در مورد اینکه چه چیزی خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد، دارند. با در نظر گرفتن این موضوع، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در نظر دارند افرادی را که ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشند شناسایی کنند تا بتوانند سرطان اولیه کبد را در اسرع وقت تشخیص دهند و درمان کنند.

انواع سرطان کبد

سه نوع سرطان اولیه کبد وجود دارد:

کارسینوم هپاتوسلولار (HCC) : این شایع ترین شکل سرطان کبد است که تقریباً همه موارد سرطان کبد را نشان می دهد.
سرطان داخل کبدی (IHC) : این نوعی از کلانژیوکارسینوم است. IHC سرطان در مجاری صفراوی کبد شما است. حدود 10 تا 20 درصد از کل موارد سرطان کبد اولیه را شامل می شود.
آنژیوسارکوم : این نوع بسیار نادر است و حدود 1 درصد از کل موارد سرطان اولیه کبد را تشکیل می دهد. این سرطان در پوشش سلول های خونی در کبد شما شروع می شود. (آنژیوسارکوم ممکن است سایر اندام ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد.)
به طور کلی، HCC و IHC حدود 2٪ از کل موارد جدید سرطان تخمین زده شده در ایالات متحده و 5٪ از کل مرگ و میرهای جدید سرطان را تشکیل می دهند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب HCC و IHC را به همان روش تشخیص و درمان می کنند.

سرطان کبد چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

کبد شما بزرگترین عضو بدن شماست که به هضم غذا کمک می کند. همچنین یکی از مهم ترین اندام ها است، زیرا هیچ کس نمی تواند بدون کبد خود زندگی کند. برخی از وظایف ضروری که کبد شما مدیریت می کند عبارتند از:

خونی که از روده شما جریان دارد را جمع آوری و فیلتر می کند.
مواد مغذی را که روده شما جذب می کند.
برخی از مواد مغذی را به انرژی یا موادی تبدیل می کند که بدن شما برای ساختن بافت نیاز دارد.
صفرا را می سازد، مایعی که به هضم چربی کمک می کند.
سایر مواد مغذی موجود در غذا مانند شکر را هضم و ذخیره می کند که باعث تولید انرژی می شود.
موادی می سازد که به لخته شدن خون شما کمک می کند.

علائم سرطان کبد

علائم سرطان کبد

علائم سرطان کبد ممکن است در مراحل ابتدایی نادر باشند و به طور تدریجی در طول زمان ظاهر شوند. برخی از علائم شایع سرطان کبد عبارتند از:

درد شکم : درد یا ناراحتی در منطقه شکم ممکن است یکی از نشانه‌های اولیه سرطان کبد باشد.
سفتی یا بزرگی کبد : افزایش اندازه کبد یا حس سفتی در ناحیه شکم می‌تواند نشانگر وجود تومورهای کبدی باشد.
خستگی و ضعف : افزایش خستگی بیش از حد و ضعف بدون دلیل قابل توجه می‌تواند نشانه‌های سرطان کبد باشد.
کاهش وزن بدون علت مشخص : افت ناگهانی در وزن بدن بدون تغییرات در رژیم غذایی یا فعالیت ورزشی می‌تواند نشانگر وجود مشکلاتی مانند سرطان کبد باشد.
تورم و گزاف پوست : وجود مایع در شکم (آسیت) می‌تواند به تورم و تنظیم کردن پوست در ناحیه شکم منجر شود.
افزایش شدت درد : افزایش شدت درد شکم به خصوص در مراحل پیشرفته سرطان کبد ممکن است رخ دهد.
علائم عمومی دیگر : علائمی مانند تب، تغییرات در آپتیت، تهوع و استفراغ نیز ممکن است در برخی افراد با سرطان کبد دیده شود.

علل سرطان کبد

سرطان کبد زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی روی DNA سلول‌های سالم کبد تأثیر بگذارد. DNA حامل ژن هایی است که به سلول های ما می گویند که چگونه کار کنند. همه ما ژن هایی داریم که به سلول ها می گویند چه زمانی رشد کنند، تکثیر شوند و بمیرند. به عنوان مثال، انکوژن ها به رشد و تقسیم سلول ها کمک می کنند. ژن‌های دیگر، به نام ژن‌های سرکوب‌کننده تومور، فعالیت سلولی را کنترل می‌کنند و از تکثیر غیرقابل کنترل سلول‌ها جلوگیری می‌کنند و مطمئن می‌شوند که سلول‌ها زمانی که قرار است بمیرند می‌میرند.

هنگامی که DNA ما جهش یا تغییر می کند، سلول های ما دستورالعمل های جدیدی دریافت می کنند. در HCC، تغییرات DNA باعث روشن شدن انکوژن ها یا خاموش کردن ژن های سرکوبگر تومور می شود. به عنوان مثال، مطالعات نشان می دهد که سیروز مربوط به ویروس هپاتیت B (HBV) و ویروس هپاتیت C (HCV) بیش از نیمی از موارد HCC را تشکیل می دهند. هنگامی که این ویروس ها سلول های کبد را آلوده می کنند، DNA سلولی را تغییر می دهند و سلول های سالم کبد را به سلول های سرطانی تبدیل می کنند.

چه چیزی باعث سرطان کبد میشود؟

عوامل مختلفی می‌توانند به بروز سرطان کبد منجر شوند، از جمله:

عفونت ویروسی : عفونت با ویروس‌های هپاتیت B و C می‌تواند به التهاب کبد و در نتیجه بروز سرطان کبد منجر شود.
مصرف الکل : مصرف بیش از حد الکل به طور مداوم می‌تواند به التهاب و تلفات در کبد منجر شده و عوارضی مانند سیروز و سرطان کبد ایجاد کند.
چربی‌زایی کبدی : تجمع چربی در کبد (چربی‌زایی کبدی) می‌تواند به التهاب و تلفات در این عضو منجر شده و ریسک ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد.
برخی بیماری‌های کبدی : برخی بیماری‌های مانند هپاتیت‌هایی که به طور اتومیونی (خودگران) بروز می‌کنند و همچنین سیروز کبد می‌توانند عوامل خطر برای سرطان کبد باشند.
فاکتورهای ژنتیکی : برخی از افراد به دلایل ژنتیکی به خصوص در معرض خطر بالاتری برای بروز سرطان کبد قرار دارند.
مصرف داروها : مصرف برخی داروها و مواد شیمیایی می‌تواند به تلفات در کبد منجر شده و ریسک ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد.
سایر عوامل : عواملی مانند عفونت با هپاتیت A و هپاتیت D، عوامل محیطی مانند تماس با مواد شیمیایی سمی و تولیدات صنعتی می‌توانند نیز به بروز سرطان کبد کمک کنند.

عکس سرطان کبد

عکس سرطان کبد

غربالگری سرطان کبد

شما می توانید سرطان کبد در مراحل اولیه و بدون علائم داشته باشید. غربالگری سرطان کبد روشی است که ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی سلامت کبد شما را برای علائم سرطان کبد بررسی می کنند. در حالی که هیچ آزمایش استاندارد غربالگری سرطان کبد وجود ندارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است هر شش ماه یکبار سونوگرافی و آزمایش خون را به شما توصیه کند.

روش های تشخیص سرطان کبد

اگر پزشک علائم و نشانه‌های سرطان کبد را در طول معاینه فیزیکی شما پیدا کند، ممکن است به سرطان کبد مشکوک شود. آنها ممکن است تست های زیر را برای کسب اطلاعات بیشتر سفارش دهند:

آزمایش خون : ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است آزمایش خون برای سرطان، مانند آزمایش عملکرد کبد، برای بررسی آنزیم های کبدی، پروتئین ها و سایر موادی که نشان می دهد کبد شما سالم است یا آسیب دیده، انجام دهند. آنها ممکن است برای آلفا فتوپروتئین (AFP) آزمایش کنند. سطوح بالای AFP ممکن است نشان دهنده سرطان کبد باشد.
سونوگرافی : این آزمایش تصاویری از ساختارهای بافت نرم شما ارائه می دهد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از اولتراسوند برای جستجوی تومورهای کبدی استفاده می کنند.
اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) : این نوع خاص از اشعه ایکس تصاویر دقیقی از کبد شما می گیرد و اطلاعاتی در مورد اندازه و محل تومور کبد ارائه می دهد.
تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) : این آزمایش با استفاده از یک آهنربای بزرگ، امواج رادیویی و کامپیوتر، تصاویر بسیار واضحی از بدن شما تولید می کند.
آنژیوگرافی : این آزمایش به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا رگ های خونی کبد شما را بررسی کنند. در طول این آزمایش، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما رنگ را به یک سرخرگ تزریق می کند تا بتواند فعالیت رگ های خونی را ردیابی کند و به دنبال انسداد باشد.
بیوپسی : ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بافت کبد را برای جستجوی علائم سرطان برمی دارند. بیوپسی مطمئن ترین راه برای تایید تشخیص سرطان کبد است.
ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است آزمایش‌های زیر را انجام دهد، اگر فکر کند ممکن است IHC داشته باشید:

کلانژیوپانکراتوگرافی رتروگراد آندوسکوپی (ERCP) : ERCP از یک آندوسکوپ و یک کاتتر (لوله های نازک و انعطاف پذیر) برای بررسی مجاری صفراوی استفاده می کند.
کلانژیوگرافی ترانس کبدی از راه پوست (PTC) : یک PTC اشعه ایکس از مجاری صفراوی شما را مانند ERCP ایجاد می کند. به جای آندوسکوپ و کاتتر، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما رنگ کنتراست را با وارد کردن یک سوزن به طور مستقیم در مجاری صفراوی و کبد شما ارائه می کند. PTC معمولا فقط برای افرادی است که نمی توانند ERCP داشته باشند.

روش های درمان سرطان کبد

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی چندین درمان رایج برای HCC و IHC دارند، از جمله جراحی برای برداشتن بخشی از کبد، پیوند کبد و درمان های هدایت شده به کبد مانند آمبولیزاسیون شریان کبد و فرسایش و آنها ممکن است از چندین نوع شیمی درمانی، شیمی آمبولیزاسیون، پرتو درمانی، رادیوآمبولیزاسیون، ایمونوتراپی و درمان هدفمند استفاده کنند.

عمل جراحی سرطان کبد

 

عمل جراحی سرطان کبد

هپاتکتومی جزئی (جراحی برای برداشتن بخشی از کبد که در آن سرطان یافت می شود) ممکن است انجام شود. یک گوه از بافت، یک لوب کامل یا بخش بزرگ‌تری از کبد به همراه برخی از بافت‌های سالم اطراف آن برداشته می‌شود. بافت کبد باقیمانده وظایف کبد را بر عهده می گیرد و ممکن است دوباره رشد کند. 

 

پیوند کبد برای سرطان کبد

در پیوند کبد، کل کبد برداشته شده و با یک کبد اهدایی سالم جایگزین می شود. پیوند کبد ممکن است زمانی انجام شود که بیماری فقط در کبد باشد و بتوان کبد اهدایی پیدا کرد. اگر بیمار باید منتظر کبد اهدایی باشد، درمان دیگری در صورت نیاز انجام می شود.

 

درمان فرسایشی سرطان کبد

درمان فرسایشی بافت را از بین می برد. انواع مختلفی از درمان فرسایشی برای سرطان کبد استفاده می شود:

فرسایش با فرکانس رادیویی : سوزن‌های مخصوصی مستقیماً از طریق پوست یا از طریق یک برش در شکم وارد می‌شوند تا به تومور برسند. امواج رادیویی پرانرژی سوزن ها و تومور را گرم می کنند که سلول های سرطانی را از بین می برد.
مایکروویو درمانی : تومور در معرض دمای بالا ایجاد شده توسط امواج مایکروویو قرار می گیرد. این می تواند به سلول های سرطانی آسیب برساند و آنها را از بین ببرد یا آنها را نسبت به اثرات پرتوها و برخی داروهای ضد سرطان حساس تر کند.
تزریق اتانول از راه پوست : یک سوزن کوچک برای تزریق مستقیم اتانول (الکل خالص) به تومور برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. ممکن است چندین درمان مورد نیاز باشد. معمولاً از بی حسی موضعی استفاده می شود، اما اگر بیمار تومورهای زیادی در کبد داشته باشد، ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.
Cryoablation : ابزاری برای انجماد و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. به این نوع درمان، کرایوتراپی و کرایوسرجری نیز گفته می شود. پزشک ممکن است از سونوگرافی برای هدایت ابزار استفاده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، کرایوسرجری برای درمان سرطان را ببینید.

درمان الکتروپوریشن : پالس های الکتریکی از طریق الکترودی که در تومور قرار داده می شود ارسال می شود تا سلول های سرطانی را از بین ببرد. درمان الکتروپوریشن در آزمایشات بالینی در حال مطالعه است.

درمان آمبولیزاسیون سرطان کبد

درمان آمبولیزاسیون برای بیمارانی استفاده می شود که نمی توانند برای برداشتن تومور یا درمان فرسایشی جراحی انجام دهند و تومور آنها به خارج از کبد گسترش نیافته است. درمان آمبولیزاسیون استفاده از موادی برای مسدود کردن یا کاهش جریان خون از طریق شریان کبدی به تومور است. وقتی تومور اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکند، به رشد خود ادامه نخواهد داد.

کبد خون را از ورید پورتال کبدی و شریان کبدی دریافت می کند. خونی که از ورید پورتال کبدی وارد کبد می شود، معمولاً به بافت سالم کبد می رود. خونی که از شریان کبدی می آید معمولاً به سمت تومور می رود. هنگامی که شریان کبدی در طول درمان آمبولیزاسیون مسدود می شود، بافت سالم کبد همچنان خون را از ورید پورتال کبدی دریافت می کند.

درمان هدفمند سرطان کبد

درمان هدفمند نوعی درمان است که از دارو یا مواد دیگر برای شناسایی و حمله به سلول‌های سرطانی خاص استفاده می‌کند. درمان های هدفمند مورد استفاده برای درمان سرطان پیشرفته کبد شامل موارد زیر است:

بواسیزوماب
کابوزانتینیب
لنواتینیب
راموسیروماب
رگورافنیب
سورافنیب

ایمونوتراپی سرطان کبد

ایمونوتراپی درمانی است که از سیستم ایمنی بدن بیمار برای مبارزه با سرطان استفاده می کند. مواد ساخته شده توسط بدن یا ساخته شده در آزمایشگاه برای تقویت، هدایت یا بازیابی دفاع طبیعی بدن در برابر سرطان استفاده می شود.

مهارکننده های ایمن ایمن نوعی ایمونوتراپی هستند. مهارکننده‌های ایمن‌پوینت که ممکن است برای درمان سرطان کبد استفاده شوند شامل موارد زیر می‌شوند:

آتزولیزوماب با درمان هدفمند بواسیزوماب
nivolumab با ipilimumab
پمبرولیزوماب
دوروالوماب با ترملیموماب

 

پرتو درمانی سرطان کبد

پرتودرمانی خارجی از یک دستگاه خارج از بدن برای ارسال پرتوهای پرانرژی اشعه ایکس یا سایر انواع پرتوها به سمت ناحیه ای از بدن مبتلا به سرطان استفاده می کند. پرتودرمانی در مجموعه‌ای از درمان‌ها انجام می‌شود تا به سلول‌های سالم اجازه بهبودی داده شود و تابش مؤثرتر شود. تعداد درمان ها بر اساس جزئیات مربوط به سرطان، مانند اندازه و محل تومور است. روش‌های خاصی برای پرتودرمانی خارجی می‌تواند به جلوگیری از آسیب رساندن پرتو به بافت‌های سالم اطراف کمک کند:

پرتودرمانی منسجم : پرتودرمانی منسجم از رایانه برای ایجاد تصویری سه بعدی یا سه بعدی از تومور استفاده می کند و پرتوهای پرتو را متناسب با تومور شکل می دهد. این اجازه می دهد تا دوز بالایی از تابش به تومور برسد و آسیب کمتری به بافت سالم مجاور وارد کند.
پرتودرمانی بدن استریوتاکتیک: پرتودرمانی بدن استریوتاکتیک از تجهیزات خاصی برای قرار دادن بیمار در یک موقعیت برای هر پرتو درمانی استفاده می کند. یک بار در روز به مدت چند روز، یک دستگاه پرتوتابی دوز بیشتر از حد معمول را مستقیماً به تومور هدف قرار می دهد. با قرار دادن بیمار در یک موقعیت برای هر درمان، آسیب کمتری به بافت سالم مجاور وارد می شود. این روش رادیوتراپی با اشعه خارجی استریوتاکتیک و پرتودرمانی استریوتاکسیک نیز نامیده می شود.
پرتو درمانی با پرتو پروتون : پرتودرمانی با پرتو پروتون نوعی پرتودرمانی با انرژی بالا و خارجی است که از جریان های پروتون (ذرات ریز با بار مثبت) برای از بین بردن سلول های تومور استفاده می کند. این نوع درمان می تواند میزان آسیب اشعه به بافت سالم نزدیک تومور را کاهش دهد.

پرتو درمانی چیست؟

آزمایشات بالینی سرطان کبد

کارآزمایی بالینی درمانی یک مطالعه تحقیقاتی است که به منظور کمک به بهبود درمان های فعلی یا به دست آوردن اطلاعات در مورد درمان های جدید برای بیماران مبتلا به سرطان انجام می شود. برای برخی از بیماران، شرکت در کارآزمایی بالینی ممکن است یک گزینه باشد.

درمان سرطان موضعی کبد

درمان سرطان موضعی کبد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نظارت بر ضایعات کوچکتر از 1 سانتی متر
پیوند هپاتکتومی کامل
هپاتکتومی جزئی
برداشتن تومور با یکی از روش های زیر:
فرسایش بسامد رادیویی
مایکروویو درمانی
تزریق اتانول از راه پوست
انجماد
درمان سرطان موضعی پیشرفته یا متاستاتیک کبد
درمان سرطان موضعی پیشرفته یا متاستاتیک کبد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان آمبولیزاسیون با استفاده از آمبولیزاسیون ترانس شریانی (TAE) یا کموامبولیزاسیون ترانس شریانی (TACE) در افراد مبتلا به سرطان کبد به صورت محلی پیشرفته.
درمان هدفمند با لنواتینیب، سورافنیب، رگورافنیب، کابوزانتینیب، بواسیزوماب یا راموسیروماب
درمان با مهارکننده پمبرولیزوماب، نیولوماب با ایپیلیموماب، دوروالوماب با ترملیموماب، یا آتزولیزوماب با درمان هدفمند بواسیزوماب
گزینه های درمانی برای سرطان اولیه عود کننده کبد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

هپاتکتومی کامل و پیوند کبد
هپاتکتومی جزئی
فرسایش
کموآمبولیزاسیون ترانس شریانی و درمان هدفمند با سورافنیب به عنوان درمان تسکینی برای تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی

بهترین روش درمان سرطان کبد

بهترین روش درمان سرطان کبد

بهترین روش درمان سرطان کبد بستگی به مرحله بیماری، اندازه و موقعیت تومور، و وضعیت کلی بیمار دارد. این انواع درمان‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

پرتودرمانی : استفاده از پرتودرمانی برای تسکین علائم و کاهش اندازه تومور، به عنوان یک روش درمانی یا در ترکیب با سایر درمان‌ها، مانند جراحی یا شیمی درمانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیمی درمانی : داروهای شیمی درمانی می‌توانند به عنوان درمان اصلی یا در ترکیب با سایر روش‌ها برای کاهش اندازه و فعالیت تومور مورد استفاده قرار گیرند.

ترکیب درمان‌ها : برخی از موارد ممکن است نیاز به ترکیبی از درمان‌های مختلف داشته باشند مانند جراحی و پرتودرمانی یا شیمی درمانی و پرتودرمانی

عوارض جانبی درمان سرطان کبد

تهوع و استفراغ : مصرف داروهای شیمی درمانی ممکن است باعث تهوع و استفراغ شود، که معمولاً به کنترل دارویی و دیگر روش‌های مقابله می‌توان کمک کرد.

خستگی و ضعف : درمان‌های مختلف ممکن است باعث احساس خستگی و ضعف شوند. این عارضه ممکن است تا چند هفته پس از درمان ادامه داشته باشد.

تغییرات در مزاج و اشتها : برخی از بیماران ممکن است تغییرات در مزاج و اشتها تجربه کنند، از جمله از دست دادن اشتها یا افزایش وزن.

سردرد و درد عضلانی : برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است سردرد و درد عضلانی را ایجاد کنند که معمولاً با داروهای مسکن قابل کنترل است.

تغییرات در پوست و مو : برخی از بیماران ممکن است تغییراتی در پوست مانند خشکی، حساسیت یا تغییرات در رنگ پوست تجربه کنند. همچنین، از دست دادن موها نیز ممکن است رخ دهد.

تاثیرات بر عملکرد کبد : برخی از درمان‌های ممکن است تاثیرات منفی بر عملکرد کبد داشته باشند، که ممکن است نیاز به نظارت دقیق دارویی داشته باشد.

مشکلات خواب : برخی از بیماران ممکن است به دلیل عوارض جانبی از جمله تغییرات در مزاج یا درد به مشکلات خواب برخورد کنند.

تاثیرات روانی : سرطان و درمان آن می‌تواند بر روانی بیمار تاثیر گذاشته و احساساتی نظیر اضطراب یا افسردگی را تشدید کند.

مشکلات گوارشی : شامل مشکلات هضمی مانند اسهال یا یبوست می‌شود که ممکن است در نتیجه مصرف داروها یا تغییرات در ساختار کبد اتفاق بیافتد.

عفونت‌ها : برخی از درمان‌ها می‌توانند سیستم ایمنی را ضعیف کرده و خطر عفونت‌ها را افزایش دهند.

مهم است که هرگونه عارضه جانبی یا نگرانی را با پزشک خود در میان بگذارید تا بهترین راه‌حل برای مدیریت آن پیدا کند.

رژیم غذایی برای سرطان کبد

رژیم غذایی برای بیماران سرطان کبد می‌تواند بهبود درمان و کاهش عوارض جانبی آن را تسریع دهد. در اینجا چند راهنمای کلی برای رژیم غذایی بیماران سرطان کبد ذکر می‌شود:

مصرف مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان‌ها : مواد غذاییی مانند میوه‌ها و سبزیجات با رنگ‌های روشن، مثل هویج، خیار، گوجه فرنگی، سبزیجات تازه، و میوه‌هایی مانند توت و آووکادو، می‌توانند به عنوان منابع غنی از آنتی اکسیدان‌ها برای حمایت از سلول‌های سالم کبد مورد استفاده قرار بگیرند.

مصرف پروتئین‌های سالم : مصرف مقدار کافی پروتئین از منابع سالم مانند ماهی، مرغ بدون پوست، تخم مرغ، لبنیات کم چرب، و سویا می‌تواند به بهبود سلامت کبد کمک کند.

محدود کردن مصرف چربی‌های اشباع شده : مصرف زیاد چربی‌های اشباع شده، مانند روغن‌های نیمه جامد و انواع چربی‌های حیوانی، به علت افزایش فشار عملکرد کبد ممکن است مضر باشد. بنابراین، توصیه می‌شود که مصرف این نوع چربی‌ها را کاهش داده و به جای آن از روغن‌های نباتی نیمه جامد مثل روغن زیتون یا روغن کانولا استفاده شود.

مصرف کافی مایعات : مصرف مقدار کافی آب و سایر مایعات مانند آب مرکبات، آب‌نبات، و چای سبز می‌تواند به کاهش علائم ناشی از سرطان کبد مانند استفراغ و اسهال کمک کند.

محدود کردن مصرف نمک : مصرف زیاد نمک ممکن است باعث افزایش فشار خون و مایعات در بدن شود که می‌تواند بر روی عملکرد کبد تأثیر منفی داشته باشد. بنابراین، توصیه می‌شود که مصرف نمک را کاهش داده و از جایگزینی آن با ادویه‌های گیاهی و طبیعی مانند زردچوبه، زعفران، و رزماری استفاده کرد.

طول عمر بیماران سرطان کبد

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در حال پیشرفت در درمان سرطان کبد هستند تا مردم بتوانند طولانی تر زندگی کنند. اما سرطان کبد همچنان یک بیماری تهدید کننده زندگی است.

داده ها نشان می دهد که 35 درصد از افرادی که برای سرطان کبد در مراحل اولیه (HCC) درمان می شوند، پنج سال پس از تشخیص زنده هستند. حدود 12 درصد از افراد تحت درمان برای HCC که به اندام‌ها یا غدد لنفاوی بافت‌های مجاور گسترش یافته است، پنج سال پس از تشخیص زنده هستند. حدود 3 درصد از افراد تحت درمان برای HCC که بیشتر گسترش یافته است، پنج سال پس از تشخیص زنده هستند.

نرخ بقای پنج ساله برای سرطان مجرای صفراوی داخل کبدی (IHC) 24٪ برای مجرای صفراوی است که به خارج از کبد شما گسترش نیافته است، 9٪ برای سرطانی که به غدد لنفاوی اطراف پخش شده است و 2٪ برای سرطانی که بیشتر گسترش یافته است.

مراحل سرطان کبد

مراحل سرطان کبد

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی HCC را با استفاده از استانداردهای تعیین شده توسط سیستم سرطان کبد کلینیک بارسلون (BCLC) انجام می دهند. این سیستم کبد HCC را بر اساس ویژگی‌هایی از جمله اینکه آیا کبد شما خوب کار می‌کند، اندازه تومور و علائم شما را ارزیابی می‌کند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است از اصطلاحات متفاوتی برای هر مرحله BCLC استفاده کنند. گاهی اوقات، به عنوان مراحل I تا IV یا 0-C یا با عباراتی مانند مرحله اولیه و پیشرفته HCC ارائه می شود.

مراحل کارسینوم هپاتوسلولار شامل موارد زیر است:

مرحله 0 : شما یک تومور منفرد در کبد دارید که اندازه آن کمتر از 2 سانتی متر (سانتی متر) است. آزمایش خون نشان می دهد که سطح بیلی روبین شما طبیعی است.
مرحله A : شما یک تومور منفرد دارید که اندازه آن 5 سانتی متر یا کمتر است یا بیش از یک تومور با اندازه کمتر از 3 سانتی متر دارید. تومور ممکن است به رگ های خونی شما گسترش یافته باشد.
مرحله B : در این مرحله ممکن است بیش از یک تومور و/یا توموری با اندازه بیش از 5 سانتی متر داشته باشید. تومور ممکن است به غدد لنفاوی، رگ های خونی بزرگ یا اندام دیگری گسترش یافته باشد.
 مرحله C : سرطان به سایر نقاط بدن مانند ریه ها یا استخوان ها و همچنین غدد لنفاوی گسترش یافته است.

چگونه می توانم از سرطان کبد پیشگیری کنم؟

در حالی که نمی توانید به طور کامل از سرطان کبد پیشگیری کنید، می توانید موارد زیر را برای کاهش شانس ابتلا به سرطان کبد انجام دهید:

از رفتارهایی که منجر به سیروز می شود اجتناب کنید.
 وزن سالم 
واکسن هپاتیت B بزنید. این واکسن تقریباً برای همه بی خطر است. از پزشک خود در مورد واکسن هپاتیت A سوال کنید.
اجتناب از هپاتیت C
اگر بیماری کبدی دارید، دیابت دارید، چاقی دارید یا زیاد الکل مصرف می کنید، از پزشک خود در مورد غربالگری سرطان کبد سوال کنید.

مراقبت های لازم برای بیماران سرطان کبد

سرطان کبد و درمان سرطان کبد بر بدن شما تأثیر می گذارد. برخی از افراد پیوند کبد یا جراحی برای برداشتن بخشی از کبد خود انجام می دهند. افراد دیگر ممکن است تا زمانی که زنده هستند نیاز به درمان داشته باشند. در هر صورت، باید برای قرار ملاقات های منظم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برنامه ریزی کنید تا آنها بتوانند پیشرفت شما را تحت نظر داشته باشند و مراقب علائم عود سرطان کبد باشند. به عنوان مثال، افرادی که پس از درمان علائم سرطان کبد را ندارند، باید برای دو سال اول پس از درمان، هر سه تا شش ماه یکبار برای تصویربرداری و آزمایش خون بعدی برنامه ریزی کنند.

اگر برای سرطان کبد تحت درمان قرار گرفته اید، در اینجا اقداماتی وجود دارد که می توانید انجام دهید که ممکن است خطر ابتلا به سرطان مکرر کبد را کاهش دهد:

از خود در برابر ویروس های هپاتیت B و هپاتیت C محافظت کنید.
اگر سیگار می کشید، سعی کنید آن را ترک کنید. اگر به کمک نیاز دارید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد برنامه های ترک سیگار سوال کنید.
اگر الکل می نوشید، آن را کم کنید یا سعی کنید آن را قطع کنید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید. سرطان کبد و درمان سرطان کبد ممکن است بر اشتهای شما تأثیر بگذارد درست زمانی که بدن شما برای بهبودی و قوی ماندن به تغذیه نیاز دارد. اگر در خوردن غذا مشکل دارید، با یک متخصص تغذیه صحبت کنید. آنها راه هایی را پیشنهاد می کنند که بتوانید تغذیه مورد نیاز خود را دریافت کنید.
کمی ورزش کنید. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید که با توجه به شرایط شما چه ورزشی منطقی است. سرطان استرس زا است. ورزش می تواند مقداری از این استرس را از بین ببرد.
استراحت کافی داشته باشید. خستگی یکی از عوارض شایع سرطان کبد و درمان آن است.
زندگی با سرطان کبد می تواند تنها باشد. ممکن است از صحبت کردن در مورد بیماری خود با دیگران احساس راحتی نکنید. اگر این اتفاق افتاد، از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود بخواهید تا گروه‌های حمایتی را که در آن‌ها افرادی را پیدا کنید که می‌دانند در حال عبور از آن هستید را توصیه کند. حمایت و درک آنها می تواند تفاوت ایجاد کند.

سرطان اولیه کبد یک بیماری تهدید کننده زندگی است. اغلب، مردم تا زمانی که سرطان در مراحل پیشرفته‌ای قرار نگیرد، نمی‌دانند که سرطان کبد دارند، که گزینه‌های درمانی را محدود می‌کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بر روی درمان هایی برای تسکین علائم و کند کردن رشد سرطان تمرکز می کنند و در عین حال به شما در حفظ کیفیت زندگی کمک می کنند. اگر نوع پیشرفته سرطان کبد دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد گزینه های درمانی خود، از جمله مزایا و عوارض جانبی صحبت کنید تا بتوانید در مورد انتخاب های آینده خود مطمئن باشید.

متخصص درمان سرطان کبد

متخصص درمان سرطان کبد یک پزشک تخصصی است که در تشخیص، مدیریت و درمان بیماران مبتلا به سرطان کبد تخصص دارد. این متخصص علاوه بر داشتن دانش و تجربه لازم در زمینه سرطان کبد، توانایی در ارائه راهکارهای توانمندی برای مقابله با بیماری و بهبود کیفیت زندگی بیماران را دارد. او ممکن است در تشخیص انواع مختلف سرطان کبد، ارزیابی بیمار، انتخاب بهترین روش‌های درمانی مانند جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و درمان‌های هدفمند دارویی، و نظارت مداوم بر پیشرفت بیمار در طول درمان، نقش داشته باشد. همچنین، این متخصص می‌تواند راهنمایی‌هایی درباره تغییرات در رژیم غذایی، تمرینات و سبک زندگی سالم برای بیماران ارائه کند تا بهبودی عملکرد کبد و کاهش عوارض مرتبط با بیماری را فراهم سازد.

چه سوالاتی باید درباره سرطان کبد از متخصص بپرسیم

در ملاقات با متخصص درمان سرطان کبد، می‌توانید از او سوالاتی مطرح کنید که به درک بهتری از وضعیت خود و گزینه‌های درمانی موجود کمک کند. برخی از این سوالات عبارتند از:

چه نوع سرطان کبدی دارم؟
چه مراحلی از سرطان کبد را تجربه می‌کنم؟
چه گزینه‌های درمانی برای من مناسب است؟
چه عوارض و احتمالاتی با درمان‌های مختلف همراه است؟
آیا نیاز به جراحی یا درمان‌های دیگر دارم؟
چگونه می‌توانم بهبودی را پس از درمان انتظار داشته باشم؟
آیا نیاز به تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی دارم؟
چگونه می‌توانم با عوارض جانبی مرتبط با درمان مقابله کنم؟
چه پشتیبانی‌هایی برای من و خانواده‌ام در اختیار است؟
آیا باید منتظر نوبت برای تحقیقات جدید و درمان‌های نوین باشم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا