تاثیر کیفیت خواب بر سرطان: رابطه اختلال خواب و سرطان

تاثیر کیفیت خواب بر سرطان

تاثیر کیفیت خواب بر سرطان

با افزایش دانش در مورد نقش اساسی خواب در سلامت کلی، بسیاری از کارشناسان توجه خود را به نحوه ارتباط خواب و سرطان معطوف کرده اند. مشکلات خواب ممکن است یک عامل خطر برای ابتلا به انواع خاصی از سرطان باشد. آنها همچنین ممکن است بر پیشرفت سرطان و اثربخشی درمان تأثیر بگذارند. علاوه بر این، تاثیر کیفیت خواب بر سرطان بسیار شایع است.

اختلالات طولانی مدت خواب ممکن است خطر ابتلا به برخی از سرطان ها را افزایش دهد. اما خواب و سرطان با هم ارتباط های دیگری نیز دارند. داشتن خواب شبانه خوب در طول درمان سرطان دشوار است و می تواند یک چالش مادام العمر برای بازماندگان باشد.

 

دکتر کاترین رابل، کارشناس سرطان، کارشناس پرستاری و دکترای مرکز سرطان کیمل جان هاپکینز می گوید: در تحقیقات ما، تقریباً از هر چهار بازمانده سرطان دوران کودکی، یک نفر در به خواب رفتن و خواب ماندن مشکل داشت. خواب و سرطان چگونه بر هم تأثیر می گذارند و در مورد کمبود خواب چه کاری می توانید انجام دهید؟ در این مقاله به طور کامل آن را توضیح خواهیم داد. 

در حالی که این هنوز یک زمینه تحقیقاتی در حال تکامل است، یادگیری بیشتر در مورد رابطه پیچیده بین سرطان و خواب فرصت هایی برای بهبود سلامت ایجاد می کند.

تاثیر بیخوابی در سرطان

سرطان چگونه بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد | مبارزه با اختلالات خواب

ابتلا به سرطان می تواند اختلالات عمده ای در خواب ایجاد کند و بر توانایی به خواب رفتن و خواب ماندن در طول شب تأثیر بگذارد. تخمین زده می شود که نیمی از افراد مبتلا به سرطان مشکلات خواب دارند. برخی مطالعات حتی تعداد بیشتری از اختلالات خواب را بسته به نوع و مرحله سرطان پیدا کرده اند. اگر شما دچار اختلال خواب شده اید به سایت دکتر ریحانه حیدری فلوشیپ اختلالات خواب مراجعه کنید. کلینیک خواب دکتر ریحانه حیدری دارای تجهیزات پیشرفته تست خواب برای بررسی انواع اختلالات خواب است.

علل بالقوه متعددی برای مشکلات خواب در افراد مبتلا به سرطان وجود دارد که می تواند برای هر فردی بسته به نوع سرطانی که دارد، درمان دریافت می کند و سلامت کلی او، از جمله شرایط همزیستی، متفاوت باشد. مشکلات خواب ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

درد یا ناراحتی ناشی از تومور یا درمان
مشکلات گوارشی یا ادراری ناشی از سرطان یا درمان آن
تلاش برای خوابیدن در طول بستری شدن در بیمارستان
استرس، اضطراب و افسردگی که می تواند در اثر ابتلا به سرطان ایجاد شود
عفونت و تب، در نتیجه کاهش عملکرد سیستم ایمنی در طول شیمی درمانی
سرفه یا مشکل در تنفس
عوارض جانبی داروها
اختلال در برنامه خواب ناشی از خستگی در طول روز و چرت زدن
سرطان یا درمان سرطان ممکن است علائم سایر اختلالات خواب را نیز ایجاد کند.

خواب نقش مهمی در حفظ سلامتی شما دارد

وقتی به نحوه مراقبت از سلامت کلی خود فکر می کنیم، احتمالاً تغذیه سالم، ورزش منظم و مراقبت از سلامت روان خود را در نظر می گیریم. اما چهار، نه سه حوزه وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیریم و یکی از آنها خواب است.

اولویت بندی خواب کاری است که بسیاری از ما انجام نمی دهیم، اما به خوبی ثابت شده است که خواب خوب برای سلامت کلی ضروری است . در طول خواب، بدن شما سلول ها، بافت ها و ماهیچه های شما را ترمیم و تنظیم می کند. همزمان مغز شما افکار، احساسات و عواطفی را که در طول روز تجربه کرده اید را پردازش می کند.

خواب سیستم ایمنی ما را تقویت می کند، به تنظیم خلق و خوی ما کمک می کند، به ما انگیزه می دهد ورزش کنیم، خوب غذا بخوریم و به زندگی روزمره خود ادامه دهیم. بنابراین بدون خواب خوب، بدن و ذهن ما نمی تواند و نخواهند بود در بهترین حالت خود عمل کند.

اما وقتی از خواب خوب صحبت می کنیم منظورمان چیست؟ برای اینکه خواب ما خوب باشد، باید مدت زمان مناسبی داشته باشد و از خواب باکیفیت تشکیل شده باشد. 12 ساعت خواب بد، اثرات مفیدی مانند هشت ساعت خواب با کیفیت نخواهد داشت.

می دانیم که کم خوابی با ایجاد اختلالاتی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی و چاقی مرتبط است. بنابراین این گام بزرگی نیست که فرض کنیم خواب ما نیز می تواند بر خطر ابتلا به سرطان تأثیر بگذارد.

آیا کمبود خواب می تواند باعث سرطان شود؟

شواهدی به دست آمده است که اجزای مختلف خواب، از جمله مدت زمان خواب، کیفیت خواب، ریتم شبانه روزی و اختلالات خواب، می توانند بر خطر سرطان تأثیر بگذارند. با این حال، مطالعات در مورد این موضوع همیشه سازگار یا قطعی نیستند، که ممکن است مشکلاتی را در جمع‌آوری دقیق اطلاعات در مورد خواب در درازمدت نشان دهد.

مدت زمان خواب و خطر ابتلا به سرطان

مطالعات در مورد تأثیر مدت زمان خواب بر خطر سرطان اغلب متناقض بوده است. تفاوت‌ها در نتایج ممکن است به نحوه جمع‌آوری داده‌های خواب، انواع سرطان در نظر گرفته شده و نحوه محاسبه سایر عواملی که می‌توانند بر خطر سرطان تأثیر بگذارند مربوط باشد.

رابطه بین مدت زمان خواب و خطر ابتلا به سرطان پیچیده و مورد مطالعه دانشمندان است. در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد کمبود خواب می تواند خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان را افزایش دهد و نکاتی که باید درباره خواب بدانید:

کمبود خواب: به طور کلی، کمبود خواب (کمتر از 6 ساعت در شب برای بزرگسالان) با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان، روده بزرگ و پروستات مرتبط است.

خواب زیاد: برخی تحقیقات نشان می دهد که خواب بیش از حد (بیش از 9 ساعت در شب) نیز ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، کبد، سینه و ریه را افزایش دهد.
کیفیت خواب: کیفیت خواب به اندازه ی مدت زمان آن مهم است. خواب آشفته (مانند بیدار شدن مکرر در طول شب) نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

 

بی خوابی و خطر ابتلا به سرطان

کیفیت خواب و خطر ابتلا به سرطان

اندازه گیری دقیق کیفیت خواب اغلب حتی دشوارتر از مدت زمان خواب است، به خصوص در طولانی مدت، که می تواند تعیین واضح اثرات آن بر خطر سرطان را دشوار کند. باید حتما کیفیت خواب را افزایش دهید و اگر اختلال خواب دارید، حتما آن را در بهترین کلینیک تست خواب توسط یک متخصص پیگیری نمایید. 

خواب آشفته: خواب آشفته که شامل بیدار شدن های مکرر در شب، تنفس نامنظم و خواب خرناس یا خروپف می شود، می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات و سرطان ریه را افزایش دهد.

آپنه خواب: آپنه خواب یک اختلال جدی است که در آن تنفس در طول خواب به طور مکرر قطع و شروع می شود. آپنه خواب با افزایش خطر ابتلا به سرطان های مختلف از جمله سرطان پستان، روده بزرگ، پروستات و مثانه مرتبط است.

بی خوابی: بی خوابی مشکل در به خواب رفتن یا خواب ماندن است. بی خوابی مزمن با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان، روده بزرگ و پروستات مرتبط است.

ریتم شبانه روزی و سرطان

ساعت داخلی بدن چرخه های 24 ساعته معروف به ریتم شبانه روزی را کنترل می کند. بخش خاصی از مغز به نام هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) سیگنال هایی را به سراسر بدن ارسال می کند تا فعالیت را بر اساس زمان روز بهینه کند.

نور محرک اصلی ریتم های شبانه روزی است. وقتی افراد در معرض نور مصنوعی قرار نگیرند، به سرعت خود را با برنامه بیدار بودن در ساعات روشنایی روز و خواب در هنگام تاریکی تنظیم می کنند. با این حال، در جامعه مدرن، نور مصنوعی ثابت، شیفت های شب در محل کار، و سفر سریع در مناطق زمانی می تواند باعث شود که ریتم شبانه روزی فرد با ساعات نور طبیعی روز هماهنگ نباشد.

سیگنال‌های شبانه‌روزی در چگونگی رشد و تقسیم سلول‌ها با پیامدهایی برای چگونگی جهش و آسیب DNA نقش دارند. تولید هورمون و متابولیسم و همچنین عملکرد سیستم ایمنی تحت تأثیر شبانه روزی است و می تواند توسط ریتم شبانه روزی ناهماهنگ مختل شود.

تأثیر گسترده ریتم شبانه روزی بر این سیستم های بدن به این معنی است که اختلال شبانه روزی شامل پیوندهای بالقوه متعددی با ایجاد سرطان ها از جمله سرطان سینه است. کار در شب، که به عنوان نوبت کاری شناخته می شود، اغلب یکی از دلایل ناهماهنگی شبانه روزی است، و مشخص شده است که کارگران شیفتی در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند.

چگونه خواب بر رشد سرطان تاثیر می گذارد

خواب ممکن است در پیشرفت سرطان و رشد آن در طول زمان نقش داشته باشد. برخی از عوامل مرتبط با خطر سرطان، مانند تأثیر خواب بر هورمون‌ها، متابولیسم و التهاب، ممکن است بر تهاجمی سرطان تأثیر بگذارند، اما تحقیقات بیشتری برای روشن شدن این ارتباط بالقوه ضروری است.

هورمون‌های خاصی که تحت‌تاثیر ریتم شبانه‌روزی قرار می‌گیرند، از جمله ملاتونین و تستوسترون، ممکن است در نحوه رشد و گردش سلول‌های تومور در جریان خون نقش داشته باشند. با این حال، این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است و ارتباط بین خواب و رشد سرطان احتمالا پیچیده است. خواب برای سلامت کلی ضروری است و افراد مبتلا به سرطان باید اقداماتی را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که خواب با کیفیتی در هر شب دارند.

مدیریت خواب در طول درمان سرطان

مدیریت خواب در طول درمان سرطان

از آنجایی که روند رشد و تقسیم سلولی تحت تأثیر ریتم شبانه روزی قرار می گیرد، سلول های سرطانی ممکن است بسته به زمان انجام درمان، آسیب پذیرتر یا مقاوم تر به درمان ها باشند. داروهای سرطان اغلب پروتئین‌ها، آنزیم‌ها یا گیرنده‌های خاصی را در سطح سلول‌ها هدف قرار می‌دهند و بسیاری از این‌ها تحت تأثیر زمان شبانه‌روزی قرار می‌گیرند.

اگرچه کرونوتراپی هنوز در حال توسعه است، جزء درمان سرطان است که برای بهینه‌سازی پرتودرمانی، شیمی‌درمانی یا ایمونوتراپی بر اساس ریتم شبانه‌روزی فرد کار می‌کند. برخی از محققان امیدوارند که کرونوتراپی بتواند درمان‌ها را برای از بین بردن سلول‌های سرطانی بیشتر و در عین حال کاهش آسیب به بافت‌های سالم فعال کند.

کرونوتراپی (Chronotherapy) یا زمان درمانی چیست؟ یک روش درمانی جایگزین است که بر تنظیم زمان خواب و بیداری  و فعالیت های روزانه  با ریتم های طبیعی بدن  تمرکز دارد.

خوب خوابیدن ممکن است بر نحوه بهبودی بیماران سرطانی و پاسخ به درمان تأثیر بگذارد. برای مثال، خواب ضعیف با سطوح بالاتر درد، بستری طولانی‌تر در بیمارستان و احتمال بیشتر عوارض مرتبط است.

بهبود خواب و مقابله با سرطان

برای افراد مبتلا به سرطان که مشکلات خواب را تجربه می کنند، مهم است که با پزشکی صحبت کنید که بتواند علائم آنها، علت آنها و راه حل های بالقوه را در میان بگذارد. به دلیل تأثیر خواب بر سلامت جسمانی، احساسات و تفکر، خواب بهتر می تواند کیفیت زندگی بیماران سرطانی را بهبود بخشد.

مشاوره و داروها هر دو می توانند برای خواب مفید باشند. در مطالعات انجام شده بر روی افراد مبتلا به سرطان سینه، درمان با درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی که سعی در اصلاح افکار منفی در مورد خواب دارد، نشان داده است که خواب و خلق و خوی را بهبود می بخشد و عملکرد ایمنی را تقویت می کند.

همچنین ممکن است به بیماران سرطانی کمک کند تا بهداشت خواب خود را بهبود بخشند، که شامل تنظیمات اتاق خواب و عادات خواب روزانه آنها می شود. نمونه هایی از این پیشرفت ها شامل پیروی از یک برنامه خواب ثابت، اطمینان از راحت و دلپذیر بودن تخت و اتاق خواب، و به حداقل رساندن استفاده از دستگاه های الکترونیکی قبل از خواب است.

خواب و نجات از سرطان

تشخیص سرطان می تواند تغییرات قابل توجهی در زندگی ایجاد کند. اثرات فیزیکی و عاطفی ابتلا به سرطان و انجام درمان سرطان می تواند طولانی مدت باشد و چالش های مختلفی را برای افراد سرطان ایجاد کند.

در یک مطالعه بر روی بیماران سرطان سینه که بین شش ماه تا پنج سال پس از تشخیص بیماری سپری شده بودند، 78٪ مشکلات خواب بالاتر از حد متوسط داشتند.

رسیدگی به مشکلات خواب می تواند به ویژه برای بازماندگان سرطان دوران کودکی مهم باشد. سرطان دوران کودکی و درمان آن اغلب منجر به اثرات طولانی مدت، از جمله تأثیرات بر رشد ذهنی و جسمی می شود. خواب با کیفیت ممکن است به کاهش این اثرات و تقویت سیستم ایمنی برای تقویت سلامت کلی آنها کمک کند.

بیماران سرطانی باید با پزشک خود در مورد ایجاد یک برنامه سلامتی صحبت کنند که نه تنها خواب بلکه سایر نگرانی های مهم سلامتی مانند رژیم غذایی برای سرطان، ورزش و مراقبت های بعدی را نیز پوشش می دهد. این طرح می تواند شامل مراحلی برای بهداشت موثر خواب برای ترویج عادات خواب مثبت باشد.

تاثیر بیخوابی برای مراقبین بیماران سرطانی

تاثیر بیخوابی برای مراقبین بیماران سرطانی

در حالی که مراقبین بیماران سرطانی ممکن است بر سلامت عزیزانشان تمرکز داشته باشند، اما به دفعات با چالش های مربوط به خواب خودشان نیز روبرو می شوند. خواب آشفته به دلیل بیدار شدن های شبانه برای مراقبت از بیمار، افزایش سطح استرس و اضطراب و کمبود وقت برای رسیدگی به نیازهای سلامتی خودشان، همگی می توانند در کمبود خواب در بین مراقبین نقش داشته باشند. متأسفانه، کمبود خواب می تواند برای سلامتی خود مراقبین نیز خطرآفرین باشد و توانایی آن ها را برای ارائه مراقبت باکیفیت تحت تاثیر قرار دهد.

برای مراقبین مهم است که زمانی را برای مراقبت از خود اختصاص دهند، از جمله تلاش برای ایجاد یک برنامه خواب تا حد امکان منظم. سایر اعضای خانواده، دوستان یا سازمان های محلی ممکن است خدماتی را برای کمک به جنبه های خاصی از مراقبت ارائه دهند و به این ترتیب به مراقب اصلی اجازه دهند زمانی را برای رسیدگی به سلامت جسمی و روحی خود اختصاص دهد.

برای مراقبین مهم است که برای خودمراقبتی، از جمله تلاش برای ایجاد یک برنامه خواب که تا حد امکان پایدار باشد، وقت بگذارند. سایر اعضای خانواده، دوستان یا سازمان‌های محلی ممکن است خدماتی را برای کمک به جنبه‌های خاصی از مراقبت ارائه دهند، و به مراقب این امکان را می‌دهند که زمانی را برای اختصاص دادن به سلامت جسمی و عاطفی خود بیابند.

تاثیر شب بیداری در سرطان

کار شیفتی طولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. اختلال در ساعت بیولوژیکی بدن که خواب و هزاران عملکرد دیگر را کنترل می کند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه، روده بزرگ، تخمدان و پروستات را افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض نور هنگام کار در شیفت شبانه به مدت چند سال ممکن است سطح ملاتونین را کاهش دهد و رشد سرطان را تقویت کند.

کاری که می توانید انجام دهید اینست که غربالگری های توصیه شده برای سرطان، از جمله ماموگرافی، آزمایش های غربالگری سرطان روده بزرگ و معاینات پروستات که توسط پزشک شما توصیه می شود، را انجام دهید.

عوارض جانبی درمان سرطان بر خواب

عوارض جانبی درمان سرطان و احساسات می توانند خواب را مختل کنند. در طول درمان سرطان، اضطراب، افسردگی، خستگی شدید، مشکلات دستگاه گوارش، مشکلات تنفسی، گرگرفتگی، تعریق شبانه و درد همگی می توانند باعث شوند به خواب نروید یا خواب راحتی نداشته باشید.

در مورد کمبود خواب خود به پزشک تان اطلاع دهید.

اگر در بیمارستان هستید، بپرسید که آیا می شود در هنگام خواب کمتر مزاحم شما شوند.

تکنیک های آرام سازی و رفتار درمانی شناختی می توانند کمک کننده باشند.

به یک زمان خواب و بیداری منظم پایبند باشید.

همچنین، سعی کنید مصرف کافئین را محدود کنید و با بیرون رفتن یا نشستن کنار پنجره آفتابی در طول روز، ریتم بدن خود را تنظیم کنید.

بیولوژی خواب و سرطان

وقتی از سرطان صحبت می کنیم، مهم است که بدانیم این یک بیماری مجزا نیست. طبق تحقیقات سرطان انگلستان، در واقع بیش از 200 نوع مختلف سرطان وجود دارد. سرطان یک اصطلاح کلی برای تعداد زیادی از بدخیمی‌های مختلف است که همگی به روش خود بر بدن انسان تأثیر می‌گذارند.

ویژگی تعیین کننده ای که همه سرطان ها را با هم جمع می کند این است که همه آنها باعث رشد کنترل نشده سلول ها در بدن می شوند. بنابراین با توجه به اینکه کلمه سرطان برای تعریف گروه بزرگ و متنوعی از بیماری ها استفاده می شود، رابطه بین خواب و سرطان نیز پیچیده خواهد بود.

با نگاهی به داده های تحقیقاتی، به نظر می رسد که سرطان های خاص ممکن است بیشتر از سایر سرطان ها تحت تأثیر خواب باشند. همچنین منطقی است که فرض کنیم حتی زمانی که دو نفر به یک نوع سرطان مبتلا هستند، خواب یک فرد ممکن است بیش از دیگری مختل شود.

صرف نظر از نوع سرطان مورد مطالعه، زمانی که به پیوندهای بیولوژیکی بین خواب و سرطان نگاه می کنیم، تحقیقات عمدتاً بر روی سه حوزه تمرکز می کنند:

اختلال در ریتم شبانه روزی
عملکرد ایمنی
ترشح ملاتونین
بنابراین ما هر یک از این سه حوزه را با کمی جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

سرطان، ساعت و ریتم شبانه روزی

سرطان، ساعت و ریتم شبانه روزی

بسیاری از مطالعات ارتباط بین ساعت بدن، ریتم شبانه روزی و ایجاد سرطان را یافته اند. اما همه اینها دقیقاً به چه معناست؟

بدن ما تقریباً بر اساس یک برنامه 24 ساعته کار می کند که ما آن را ریتم شبانه روزی خود می نامیم. این برنامه به طور طبیعی با غروب و طلوع خورشید هماهنگ است و توسط ساعت بدن کنترل می شود، که نامی است که به سلول های تخصصی که بخشی از مغز را تشکیل می دهند به نام هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) داده می شود.

بدن انسان در واقع دارای ساعت های مختلفی است که مسئول زمان بندی وقایع منظم در بدن هستند. تمام این ساعت های فرعی تحت کنترل ساعت اصلی در مغز هستند.

آنها زمانی که برخی از مواد شیمیایی در بدن بالا و پایین می‌شوند کنترل می‌کنند و مجموعه‌ای از عملکردهای بدن را تنظیم می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که بدن شما همانطور که باید کار می‌کند. ساعت اصلی را به عنوان دفتر مرکزی در نظر بگیرید و تمام ساعت های کوچکتر بخش هایی در داخل شرکت (بدن) هستند.

ساعت اصلی به سیگنال های روشن و تاریک پاسخ می دهد تا تمام ساعت های کوچکتر را در یک ردیف نگه دارد. بنابراین، وقتی صبح پرده‌ها را میکشید و خورشید به داخل می‌آید، نور به چشم ما می‌رود، سیگنال‌ها به SCN ارسال می‌شوند و این منجر به همگام شدن تمام ساعت‌های ما می‌شود.

این مانند این است که دفتر مرکزی یادداشت هایی را ارسال می کند تا بگوید: «روز است، بیایید به کارمان برسیم!» و سپس هر بخش ساعت خود را همگام می کند و وظایف خود را شروع می کند. کارها ممکن است شامل کنترل دمای بدن، شروع فرآیندهایی باشد که در ساعات بیداری از آنها استفاده می کنیم یا متوقف کردن تولید مولکول هایی که در طول شب و نه در طول روز مورد نیاز بودند.

این ریتم ها چیزی هستند که تعادل را در بدن ما حفظ می کنند و به ما اجازه می دهند سالم بمانیم و با انرژی به زندگی روزمره خود بپردازیم. متأسفانه موارد زیادی وجود دارد که می تواند این تعادل را به هم بزند.

اثر مشابهی می تواند زمانی رخ دهد که شما به اندازه کافی نمی خوابید یا حتی زمانی که بیش از حد می خوابید و احساس گیجی از خواب بیدار می شوید. اینها اختلالات کوتاه مدت در ریتم شبانه روزی شما هستند و می توان با خواب کافی در زمان مناسب روز آنها را اصلاح کرد.

مشکلات زمانی رخ می دهند که این اختلالات کوتاه مدت منظم شوند. اگر دائماً با ریتم های طبیعی خود در تضاد هستید، بدن در حال تلاش برای حفظ تعادل در میان هرج و مرج است. به خوبی شناخته شده است که اختلال در ریتم شبانه روزی ما یک عامل خطر برای بسیاری از اشکال مختلف سرطان است.

در دنیای مدرن و پر چالش ما، اغلب به برنامه‌هایی که برخلاف ریتم‌های طبیعی شبانه‌روزی ما هستند، پایبند هستیم. بر اساس یک مطالعه، 75 درصد از جمعیت شاغل در کشورهای صنعتی ساعات کاری غیر معمول (که خارج از ساعات اولیه 8 صبح تا 5 بعد از ظهر تعریف می شود) کار می کنند.

بنابراین بسیاری از ما تا دیروقت بیدار می‌مانیم، شیفت‌های نامنظم کار می‌کنیم و در ساعاتی که معمولاً باید بخوابیم، بیدار می‌شویم. با مخالفت با ریتم های طبیعی شبانه روزی خود، می توانیم ناآگاهانه بر خطر ابتلا به سرطان تأثیر بگذاریم.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که نوبت کاری طولانی مدت می تواند خطر ابتلا به سرطان هایی مانند سرطان سینه، روده بزرگ، تخمدان ها و پروستات را افزایش دهد. با این حال، وقتی نوبت به سرطان سینه و نوبت کاری می رسد، چندین مطالعه بزرگ از سال 2021 نتوانسته اند ارتباطی بین نوبت کاری و سرطان پیدا کنند، بنابراین این ارتباط قطعاً واضح نیست.

با این وجود، به حداقل رساندن اختلال در ریتم های طبیعی بدن چیزی است که همه ما باید سعی کنیم آن را رعایت کنیم، به خصوص اگر شیفت کار هستید یا ساعات کاری نامنظم دارید.

ما نکات زیادی برای کمک به نوبت‌کاران برای خواب راحت داریم و توصیه‌های کلی این است که افرادی که در شیفت کار می‌کنند نباید اهمیت برنامه‌های غربالگری سرطان را نادیده بگیرند. پیگیری ماموگرافی، انجام معاینه پروستات یا اطمینان از انجام غربالگری توصیه شده برای سرطان کولورکتال می تواند به شناسایی زودهنگام سرطان کمک کند. و این توصیه به افرادی که در شیفت کار می کنند محدود نمی شود. تشخیص زودهنگام می تواند میزان موفقیت در درمان سرطان را بهبود بخشد.

ایمنی بدن با خواب در برابر سرطان

بنابراین ما بررسی کرده‌ایم که چگونه اختلال در ریتم طبیعی ما از طریق خواب ضعیف، الگوهای خواب نامنظم و برنامه‌های کاری ما ممکن است بر سرطان تأثیر بگذارد، اما همچنین زاویه مثبت تری بین سرطان و ریتم شبانه‌روزی وجود دارد.

تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به سرطان که برنامه خواب و بیداری منظمی دارند، نتایج و کیفیت زندگی بهتری نسبت به افراد دارای برنامه نامنظم و خواب ضعیف دارند. این بدان معناست که با رعایت یک برنامه روزانه نسبتاً ثابت یعنی رفتن به رختخواب در یک زمان معقول، اولویت دادن به خواب و اجتناب از چیزهایی که ریتم شبانه روزی ما را مختل می کند، احتمالاً دفاع خود را در برابر سرطان تقویت می کنیم.

کرونوتراپی سرطان نامی است که برای توصیف درمان هایی است که از زمان تجویز داروهای سرطان، مطابق با ریتم شبانه روزی فرد، با هدف کاهش عوارض جانبی دارو و در واقع بهبود پیش آگهی استفاده می کنند.

ملاتونین و خواب

ملاتونین و سرطان

حوزه دیگری که مورد توجه جامعه تحقیقاتی سرطان قرار گرفته است، بررسی ارتباط بین ملاتونین و سرطان است. ملاتونین هورمونی است که نقش کلیدی در ایجاد احساس خواب آلودگی در ما دارد.

در طول روز، سطح ملاتونین در بدن بسیار پایین می ماند. با گذشتن روز و تاریکی، تولید ملاتونین افزایش می یابد و نتیجه نهایی این است که شما احساس خواب آلودگی می کنید.

نور خورشید صبحگاهی که از چشمان ما می گذرد، پایان تولید ملاتونین را نشان می دهد که کلیدی برای ایجاد احساس خواب آلودگی در ما است. در صبح، تولید ملاتونین را کاهش می دهیم و بنابراین احساس خواب آلودگی نمی کنیم.

وقتی روزهایمان را با نور مصنوعی طولانی می‌کنیم شاید شب‌هایمان را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذرانیم یا غرق در یک سریال تلویزیونی می‌شویم ناخواسته خود را در منابع نوری غوطه‌ور می‌کنیم که می‌تواند تولید ملاتونین ما را گیج کند.

اما ملاتونین چگونه با سرطان مرتبط است؟ تحقیقات علمی نشان داده است که ملاتونین در واقع خواص ضد سرطانی زیادی دارد. نشان داده شده است که دارای اثرات ضد سرطانی در برابر سرطان پوست، سرطان تخمدان، سرطان خون، سرطان ریه است.

از طرف دیگر، افرادی که سطح ملاتونین را کاهش داده اند، در واقع در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان هستند. سطح ملاتونین را می توان با خواب ناکافی یا تکه تکه، قرار گرفتن در معرض نور مصنوعی و هر چیز دیگری که می تواند ریتم شبانه روزی را مختل کند، سرکوب کرد.

یک چیز خوبی که از درک بهتر ما از خواص محافظتی ملاتونین در برابر سرطان حاصل می شود این است که اکنون در حال بررسی است تا ببینیم آیا می توان از آن در کنار درمان های معمول سرطان برای بهبود اثربخشی آنها استفاده کرد یا خیر.

این بدان معنا نیست که همه ما باید برای مصرف ملاتونین عجله کنیم. برای شروع، این فقط به عنوان داروی نسخه ای در بسیاری از نقاط جهان (انگلستان و اتحادیه اروپا، ژاپن، استرالیا و کانادا) در دسترس است و این هورمونی است که در بسیاری از عملکردهای بدن نقش دارد، بنابراین ملاتونین چیزی نیست. بدون نظارت پزشکی مصرف شود.

راه سالم برای حفظ سطح ملاتونین در بهترین حالت، قرار گرفتن در معرض نور خورشید در طول روز است. اگر در طول درمان استراحت می‌کنید یا نمی‌توانید بیرون بروید، معقول است که قرار گرفتن در معرض نورهای روشن و صفحه‌نمایش را در عصر کاهش دهید.

اطمینان از اینکه اتاق خواب شما تا حد امکان تاریک است همچنین می تواند به مغز شما برای تولید ملاتونین سیگنال دهد، بنابراین پرده های تیره یا حتی پرده های سیاه می تواند مفید باشد.

عملکرد سیستم ایمنی در برابر سرطان

ساعت بدن ما زمان خواب و بیداری را کنترل می‌کند و همچنین نقش مهمی در بهینه‌سازی عملکرد سیستم ایمنی ایفا می‌کند. در حالی که ما خوابیم، سیستم ایمنی ما فعالیت خود را افزایش می‌دهد و بدن در واقع سطوح بالاتری از التهاب را نسبت به روز تجربه می‌کند.

ساعت بدن زمانی را تنظیم می کند که سطح مولکول های خاصی از سیستم ایمنی بالا و پایین می رود. در طول خواب، زمانی که بدن ما مشغول ترمیم ماهیچه ها و انجام کارهای خانه داری برای حذف سموم و مواد زائد است، سطح مولکول های ایمنی به طور طبیعی در طول شب افزایش می یابد تا نقش خود را در این وظایف انجام دهند.

مطالعات اخیر ارتباط بین فعالیت و الگوهای خواب را در مخالفت با ساعت طبیعی بدن (از جمله کار در شیفت شب) و افزایش سطح التهاب در بدن نشان می دهد.

الگوهای خواب تاخیری می تواند ساعت طبیعی بدن را مختل کند. اگر اغلب تا دیروقت بیدار می‌مانید (برای کار یا تفریح) و در طول روز می‌خوابید، این اختلال در ساعت بدن شما منجر به التهاب مزمن در بدن می‌شود.

در طول شب، با آپدیت بدن، ساعت بدن سیگنال می دهد که سطح التهاب کاهش یابد و بدن شما برای شروع یک روز دیگر آماده می شود.

اگر شما فردی هستید که تا دیروقت بیدار می‌مانید یا شیفت شب کار می‌کنید، ساعت بدن شما به طور طبیعی می‌خواهد این وظایف را در طول شب، زمانی که بیدار هستید، انجام دهد.

بنابراین ساعت بدن سیگنال‌هایی را برای افزایش التهاب هنگام کار، معاشرت یا پرخوری ارسال می‌کند سیگنال‌هایی که وقتی فرد خواب است بهترین عملکرد را دارند.

وقتی در زمانی به خواب می روید که با ریتم طبیعی بدن شما همخوانی ندارد، ساعت بدن را بیشتر گیج می کند زیرا خواب زمان ترمیم است. مولکول های التهابی که قبلاً در طول شب ایجاد شده اند، در هنگام خواب در بدن باقی می مانند.

نتیجه خالص برای کسانی که به طور مکرر خواب ضعیفی را تجربه می کنند یا در شیفت شب مشغول به کار هستند، سطح التهاب دائماً در مقایسه با افرادی که در زمان هایی می خوابند که با ساعت طبیعی بدنشان هماهنگ است، افزایش می یابد.

اختلالات خواب و سرطان

اختلال خواب یکی از شایع ترین شکایات گزارش شده در افراد مبتلا به سرطان است. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به سرطان معمولاً با خواب خود دست و پنجه نرم می‌کنند. برای برخی افراد این اختلال خواب ممکن است قبل از تشخیص آن‌ها باشد، اما برای برخی دیگر ممکن است نشانه‌ای از سرطان یا ناشی از اطلاع از ابتلای آنها به سرطان باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان در طول درمان و پس از درمان با مشکلات خواب مواجه می شوند. بنابراین واضح است که در هر مرحله از سفر سرطان، خواب می تواند به خطر بیفتد. ما نگاهی به هر مرحله و آنچه می تواند بر خواب تأثیر بگذارد خواهیم داشت.

علائم سرطان می تواند خواب را مختل کند

برای برخی افراد، مشکلات خواب ممکن است حتی قبل از اینکه تشخیص داده شود، رخ دهد، اما می تواند یک اثر غیرمستقیم سرطان آنها باشد. یک تومور در حال رشد می‌تواند منجر به انواع علائمی شود که می‌توانند با خواب شبانه تداخل داشته باشند، تاثیر سرطان بر خواب:

مشکلات گوارشی: تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست
درد
مشکلات تنفسی
تب
خارش
مشکلات مثانه
خستگی بیش از حد در طول روز منجر به چرت زدن می شود
احساس ناراحتی غیر اختصاصی از تومور.
علاوه بر این، فرآیند رشد تومور می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در بدن شود که منجر به مشکلات خواب می‌شود، بدون اینکه بتوانید به طور خاص دلیلی برای کمبود خواب مشخص کنید.

بنابراین، همانطور که می بینید، مرحله اغلب برای ایجاد مشکلات خواب حتی قبل از اینکه فرد از سرطان خود آگاه شود، آماده می شود.

تاثیر درمان سرطان در خواب

درمان‌های سرطان می‌توانند بر خواب تأثیر بگذارند

تاثیر درمان های سرطان بر خواب : هیچ دو سرطانی یکسان نیستند و بدن هر کسی به روش خاص خود به سرطان پاسخ می دهد. این در نقطه اصلی این است که چرا هیچ درمانی برای سرطان وجود ندارد. در واقع، هر سرطان منحصر به فرد است و به درمان پاسخ متفاوتی خواهد داد.

به این ترتیب، درمان‌های سرطان هم در افراد مختلف و هم بسته به نوع سرطان متفاوت است. با این حال، ویژگی مشترک همه درمان‌های سرطان این است که آنها می‌توانند خواب شما را مختل کنند.

به طور کلی، درمان سرطان شامل یک یا چند روش زیر است:

جراحی سرطان
شیمی درمانی
ایمونوتراپی
پرتو درمانی
هورمون درمانی
پس از بسیاری از این درمان‌ها، معمولاً نیاز به یک دوره استراحت و ریکاوری وجود دارد که می‌تواند شامل چرت زدن، زودتر به رختخواب رفتن یا خواب طولانی‌تر باشد. در حالی که این اقدامات برای روند بهبودی کاملاً حیاتی هستند، ارزش این را دارد که به خاطر داشته باشید که وقتی احساس بهتری پیدا کردید، باید سعی کنید به یک روال معمول خواب برگردید.

ادامه به خوابیدن در زمان‌های نامنظم، چرت زدن در طول روز یا خواب طولانی‌مدت در طول شب می‌تواند باعث ایجاد عادات بد خواب شود و می‌تواند به ایجاد بی‌خوابی کمک کند.

ما هر نوع درمان و اینکه چگونه ممکن است خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد، با جزئیات بیشتری توضیح خواهیم داد.

خلاصه

از یک طرف، عوارض جانبی درمان سرطان مانند اضطراب، افسردگی، خستگی، درد و مشکلات تنفسی می‌توانند به طور قابل توجهی بر کیفیت و میزان خواب افراد مبتلا به سرطان تأثیر بگذارند. از طرف دیگر، اختلالات خواب  نیز می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. تحقیقات نشان داده که کمبود خواب  ممکن است خطر ابتلا به سرطان‌های  پستان، روده بزرگ، پروستات و ریه را افزایش دهد. همچنین، خواب آشفته  و اختلالات خواب  مانند آپنه خواب  نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند.

داشتن خواب کافی و باکیفیت  بخشی از یک سبک زندگی سالم  است که می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان  و بهبود کیفیت زندگی  افراد مبتلا به این بیماری کمک کند.

مشکلات خواب در افراد مبتلا به سرطان بسیار شایع است.

خواب ضعیف ممکن است یک عامل خطر در ایجاد سرطان باشد.

انجام اقداماتی برای بهبود خواب می تواند به سلامت و تندرستی کلی شما کمک کند.

مهم نیست در کجای سفر سرطان خود هستید، همیشه گزینه هایی برای کمک به بهبود خواب شما وجود دارد. 

برای درمان بیخوابی به بهترین کلینیک تست خواب مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد اختلالات خواب اینجا ما یکی از بهترین دکترهای متخصص اختلالات خواب در تهران را به شما معرفی میکنیم. خانم دکتر ریحانه حیدری فلوشیپ اختلالات خواب و متخصص گوش و حلق وبینی استاد دانشگاه تهران یکی از بهترین متخصصان درمانی خواب در تهران هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید